Specjalistyczne ciągniki, najnowsze kombajny do zbioru, maszyny zastępujące pracę kilku osób, konstrukcje chroniące uprawy, narzędzia i środki do pracy przy produkcji owoców i warzyw zaprezentuje około 300 wystawców w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Targach Kielce.
Przez dwa dni, 18 i 19 stycznia, odbywać się będą też branżowe konferencje z 50 prelegentami, którzy poruszą tematy istotne dla poszczególnych produkcji. Będzie mowa o Europejskim Zielonym Ładzie i nowej wspólnej polityce rolnej. Wstęp bezpłatny.
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa organizuje od 2013 roku warszawska Oficyna Wydawnicza Oikos. Wydarzenie zyskało renomę i uznawane jest na największe w branży w Europie Środkowo – Wschodniej. Najbliższa edycja po raz pierwszy będzie miała miejsce w Targach Kielce. Wstęp jest bezpłatny po rejestracji na stronie https://tsw.pl/.
Od ciągników przez kombajny po przechowalnie
W ciągu dwóch dni – 18 i 19 stycznia, 300 wystawców, w tym 50 zagranicznych firm, będzie prezentowało ciągniki, kombajny, maszyny, urządzenia i wyposażenie, nawozy, środki ochrony, biostymulanty do gospodarstw specjalizujących się w produkcji owoców i warzyw.
Zwiedzający przyjrzą się propozycjom ciągników marek Massey Ferguson, Landini, Steyr, Lovol, Deutz – Fahr, Solis. Kombajny do zbioru owoców przywiozą m.in. producenci Dom – Wid oraz Grunner. Maszyny, w tym przyczepy i platformy zaproponują m.in. Minos Agrartechnik Deutschland, Ditta – Seria, Królik. Samco Agricultural Manufacturing pokaże maszyny, które jednocześnie sieją i rozkładają folię na rzędach.
Farmer zaproponuje nowe rozwiązania dla tuneli foliowych, Dropplant i Milex – systemy nawadniania. Przegląd nawozów, środków ochrony roślin, biostymulatorów zapewnią m.in. Timac Agro Polska, Agrosimex, Syngenta, Ecoferti, Agro-Sorb, Agrarius, VitaFer, NaturalCrop. Adiuwanty pokaże Agromix, humusy – VisHumin. Biocont Polska zaproponuje biologiczne systemy ochrony upraw.
W targach wezmą udział też przedsiębiorstwa zajmujące się chłodnictwem i przechowalnictwem – m.in. Enreco, firmy dostarczające maszyny do sortowania i pakowania owoców oraz warzyw – między innymi Milbor PMC, Sorpac, STAS. Sunpack i Wimar zaprezentują szeroki wybór materiałów do pakowania ręcznego i automatycznego. Zaś Sinclair zaoferuje etykiety, maszyny do etykietowania i wsparcia technicznego.
Będzie oferta nasion i rozsady warzyw, ziół, roślin przyprawowych, a także nasion ekologicznych, sadzonek – od m.in. Agro – Ekspert i Poland Plants.
Specjalistyczne konferencje dla producentów warzyw i owoców
Zwiedzający zaczerpną także potrzebnej wiedzy. Zaplanowano 5 konferencji z udziałem 50 specjalistów – naukowców i doświadczony właścicieli gospodarstw.
Konferencja Truskawkowa podejmie m.in. problemy nawożenia w zmiennych warunkach oraz zagadnienia bezglebowej uprawy. Sadownicza poruszy m.in. kwestie kosztów produkcji jabłekJabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń... More i systemów prowadzenia sadów gruszkowych.
W czasie Konferencji Warzywniczej specjaliści omówią wpływ europejskiego rynku na sytuację producentów w Polsce, będzie poruszony problem nawożenia i odżywiania warzyw.
Konferencja Jagodowa skupi się wokół porzeczki i maliny. Specjaliści z kraju i zagranicy będą przedstawiać pomysły na zagospodarowanie owoców. Będzie mowa o pomysłach na sprzedaż za granicą, o przetwarzaniu – także na wina. Eksperci będą radzić, jak zwalczać szkodniki.
Konferencja Ogrodnictwo Ekologiczne i Zrównoważone podejmie tematy związane z Europejskim Zielonym Ładem, nową wspólną polityką rolną, krajowym planem strategicznym oraz działaniami, które będą miały wpływ na funkcjonowanie polskiego ogrodnictwa.
Pierwszego dnia targów, 18 stycznia, odbędzie się Debata „Jakie mamy alternatywy w produkcji jabłekJabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń... More” z udziałem ekspertów i sadowników, która może wskazać kierunki rozwoju dla gospodarstw.
Wstęp na Targi Sadownictwa i Warzywnictwa i udział w konferencjach jest bezpłatny po rejestracji na tsw.pl. Wydarzenie odbędzie się 18 i 19 stycznia w Targach Kielce.