W każdym polskim domu w koszu ląduje dziennie średnio 0,5 kg żywności dziennie, a w okresie świąt jeszcze więcej – zwraca uwagę Instytut Ochrony Środowiska.
Z badań opublikowanych przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy badań wynika, że w Polsce marnuje się ponad 4,8 mln ton żywności rocznie, z czego aż 56 procent, tj. ponad 2,5 mln ton pochodzi z gospodarstw domowych.
Jak pokazuje badanie, 92,4 procent badanych gospodarstw domowych wskazało jako najczęściej wyrzucany rodzaj żywności potrawy przygotowane w domu oraz jadalne resztki talerzowe, czyli niezjedzone potrawy. Właśnie ta grupa stanowi 1/4 żywności wyrzucanej w domach. Z kolei ponad 11 procent wyrzucanego w domach jedzenia stanowi pieczywo i produkty piekarnicze, do czego przyznało się 91,4 procent ankietowanych.
Co pomoże ograniczyć marnowanie żywności w okresie świątecznym? Na przykład tworzenie list zakupów czy przygotowanie odpowiedniej ilości jedzenia dostosowanej do liczby uczestników. Instytut poleca również gotowanie w mniejszych ilościach, efektywne wykorzystywanie produktów, zamrażanie nadmiaru potraw czy oznaczanie dat ważności, aby w pierwszej kolejność używać produktów o krótszym terminie przydatności.
W wielu miastach działają także jadłodzielnie czy lodówki społeczne, do których można przynosić jedzenie po świętach.