Od 1 czerwca do 14 sierpnia na terenie całej Polski trwają rolne badania ankietowe: Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (R-SGR) oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S). Od 19 czerwca do 14 sierpnia przeprowadzane są wywiady telefoniczne oraz wywiady bezpośrednie.
– Celem tego badania rolniczego jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Korzystać z nich będą następnie organy rządowe i samorządowe, naukowcy i sami rolnicy. Dane z badania posłużą też jako źródło podstawowych informacji do określenia wielkości środków przeznaczanych z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego na wsparcie polskiego rolnictwa. Z kolei Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego ukierunkowane jest na uzyskanie informacji o pogłowiu świń oraz produkcji żywca wieprzowego w danym okresie sprawozdawczym oraz o kwartalnych cenach zakupu i dzierżawy ziemi rolnej – wyjaśnia Ewa Tomczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.
Obowiązek udziału w danym badaniu ma każde wylosowane gospodarstwo rolne.
Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do tych badań mogą przekazać dane poprzez rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego, w terminie od 19 czerwca do 14 sierpnia 2023 roku.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mogą udzielić wymaganych informacji poprzez rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego, w terminie od 19 czerwca do 14 sierpnia 2023 roku.
Tożsamość ankietera statystycznego można zweryfikować samodzielnie na stronie GUS bądź dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99 (opłata zgodnie z taryfą operatora).
Zakres zbieranych informacji:
- użytkowanie gruntów,
- sady
- powierzchnia zasiewów,
- metody uprawy,
- nawadnianie,
- zwierzęta gospodarskie,
- nawożenie,
- ochrona roślin,
- ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze,
- działalność gospodarcza,
- struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego,
- aktywność ekonomiczna.