O zwyczajach dworów i wsi oraz gwarze z czasów Stefana Żeromskiego przez całą Majówkę wiele się mówi na Żeromszczyźnie w Ciekotach. Aby zwiedzać dworek naszego pisarza oraz poznać świętokrzyską gwarę zjawiło się tu wielu mieszkańców regionu.
W środę, 1 maja, można było zwiedzić dworek Stefana Żeromskiego i posłuchać o zwyczajach dworów i wsi, codziennym życiu oraz radościach i kłopotach mieszkańców sprzed 150 lat. Temat przybliżyła dr Alicja Trukszyn, etnolożka, folklorystka, autorka książek popularyzujących kulturę ludową.
– To było bardzo interesujące spotkanie, do którego przekonała mnie żona. Duża dawka wiedzy, o którą trudno w dzisiejszych czasach. Sporo odniesień do zwyczajów do dziś kultywowanych w świętokrzyskich domach, nie tylko na wsi. A w tle Stefan Żeromski, wnikliwy obserwator codziennego życia na wsi i w mieście. Słuchałem wykładu, widząc oczami wyobraźni moich pradziadków i dziadków. Wróciłem także trochę do lat dzieciństwa. W moim odczuciu utrzymywanie relacji ze swoim regionem jest bardzo ważne i potrzebne – mówił Rafał Kasprzyk, obecny na wydarzeniu w Ciekotach.
Jak mówiła Adela Skrzyniarz, która do Ciekot przyjechała z Kielc razem z koleżanką i rodziną, opowieści pani Alicji Trukszyn żywo przypominały jej dzieciństwo.
– Chociaż obecnie mieszkam w mieście, życie na wsi nie jest mi obce. Pamiętam z dzieciństwa tradycje, które tutaj prezentowano. Takich spotkań i opowieści powinno być u nas więcej – mówiła po spotkaniu.
W czwartek, 2 maja, w samo południe w Pracowni Dzieł i Piśmiennictwa o Stefanie Żeromskim i Regionie Świętokrzyskim w dworku w Ciekotach odbędzie się spotkanie pod hasłem „Tak mówili w Ciekotach 100 lat temu – o gwarze czasów Żeromskiego”.
Będzie można nie tylko dowiedzieć się wiele o języku świętokrzyskiej wsi przełomu XIX i XX wieku, ale również go usłyszeć.
Na piątek, 3 maja, także w południe, zaplanowano oprowadzanie po dworku Stefana Żeromskiego. Będzie to nie lada gratka dla wielbicieli prozy i życia Stefana Żeromskiego. Po dworze oprowadzać będzie kustosz honorowa Kazimiera Zapałowa, wybitna badaczka życia i twórczości pisarza. Autorka książek i publikacji jemu poświęconych. Będzie można oglądać cenne eksponaty należące do rodziny pisarza.