Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 roku na terenie całego kraju wśród wylosowanych gospodarstw rolnych zostaną przeprowadzone ważne dla polskiego rolnictwa badania statystyczne. Do 16 czerwca dane będzie można przekazać przez internet, potem rolnikom pozostaje tylko rozmowa z ankieterem. Badanie jest obowiązkowe.
– Celem badania rolniczego pod nazwą Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Korzystać z nich będą następnie organy rządowe i samorządowe, naukowcy i sami rolnicy. Dane z badania posłużą też jako źródło podstawowych informacji do określenia wielkości środków przeznaczanych z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego na wsparcie polskiego rolnictwa – wyjaśnia Ewa Tomczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.
Obowiązek udziału w danym badaniu ma każde wylosowane gospodarstwo rolne.
GUS do każdego z wylosowanych gospodarstw wysłał pocztą pismo od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w którym zawarto niezbędne informacje dotyczące badań: login do formularza on-line (działa od 1 do 16 czerwca), przebieg badania (on-line/ankieterzy) oraz sposób weryfikacji tożsamości ankietera statystycznego.
– Najwygodniej będzie podać wymagane informacje za pośrednictwem formularza on-line. Wystarczy login z pisma prezesa GUS i można samemu o dowolnej porze wypełnić swój obowiązek. Ale formularz on-line będzie dostępny tylko do 16 czerwca. Po tym terminie (od 19 czerwca do 14 sierpnia) jedyną opcją będzie rozmowa z ankieterem – osobiście lub telefonicznie – wyjaśnia Ewa Tomczyk.
Szczegółowe informacje na temat spisu można uzyskać na Infolinii Statystycznej GUS, pod numerem telefonu 22 279 99 99. Pod tym samym numerem można też potwierdzić tożsamość ankietera. Infolinia będzie czynna od 1 czerwca do 11 sierpnia br. w godz. 8:00-20:00 w dni robocze.
GUS zapewnia, że wszystkie przekazane w spisie dane będą bezpieczne.
„Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa gwarantują całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie przekazane przez rolników dane będą objęte tajemnicą statystyczną. Publikowane informacje obejmą zbiorcze wyniki badania, a nie indywidualne odpowiedzi respondentów. Te ostatnie będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione” – deklaruje GUS.