Nadal warto szukać zatrudnienia przy pracach sezonowych. Rolnictwo, sadownictwo i ogrodnictwo wciąż potrzebują rąk do pracy. Region świętokrzyski ma wiele do zaoferowania chętnym do pracy przy zbiorach.
– Najbardziej typowe prace sezonowe przy uprawie i zbiorach owoców i warzyw zdominowane są obecnie przez obywateli Ukrainy. Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku powiatowe urzędy pracy wydały 720 zezwoleń na pracę sezonową dla cudzoziemców, najwięcej – bo aż 570
w powiecie buskim. Trzeba jednak podkreślić, że większość przypadków zatrudnienia sezonowego nie jest ujęta w statystykach. Ale pracy poszukują też młodzi mieszkańcy naszego regionu, na przykład studenci, którzy naukę rozpoczną dopiero w październiku. Są oferty pracy i zapotrzebowanie na krótkoterminowych pracowników będzie trwać dopóty, dopóki trwać będą prace przy w rolnictwie i sadownictwie – mówi Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Jak i gdzie szukać bezpiecznej pracy?
Aby uniknąć podstawowych zagrożeń, związanych z wykonywaniem pracy sezonowej, w pierwszej kolejności należy dopilnować, by nasze zatrudnienie miało charakter formalny. Wszelkie ustne ustalenia z pracodawcą, niepoparte stosownym dokumentem, pozbawiają nas ochrony prawnej, wypadkowej i ekonomicznej. Najczęściej stosowane w pracach sezonowych rodzaje umów to:
- umowa o pracę na czas określony,
- umowa na czas wykonywania określonej pracy,
- umowa zlecenie,
- umowa o pracę przy zbiorach w Polsce (może być zawarta maksymalnie na 180 dni; zapewnia pracownikowi ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe).
Nigdy nie podejmujmy pracy związanej z nadmiernym ryzykiem, bez odpowiednich zabezpieczeń oraz stosownych uprawnień.
Pracodawca, chcąc zatrudnić cudzoziemca może skorzystać z przepisów ułatwiających dostęp do polskiego rynku pracy przez obywateli m.in. Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji czy Mołdawii. Taka praca musi być wykonywana nie dłużej niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym i dotyczyć branż wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2018 roku. Są to wybrane rodzaje działalności w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, a także zakwaterowania i usług gastronomicznych. Prace sezonowe cudzoziemców są możliwe na podstawie zezwoleń na pracę sezonową, wydawanych przez powiatowe urzędy pracy właściwe ze względu na siedzibę pracodawcy. Wyjątkiem są przypadki zatrudnienia cudzoziemców zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę oraz obywatele Ukrainy oraz ich małżonkowie, jeśli wjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku i zamierzają w niej pozostać. Mogą oni świadczyć pracę sezonową, bez żadnych pozwoleń. W tym wypadku nie ma również konieczności składania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Jedyną formalnością jaka jest wymagana, to powiadomienie urzędu pracy o fakcie podjęcia pracy przez cudzoziemca (niezależnie od tego czy jest to umowa o pracę czy umowa zlecenie) w ciągu 14 dni, przez stronę www.praca.gov.pl.
Przy szukaniu pracy sezonowej przyda się umiejętność korzystania z portali internetowych, nie tylko społecznościowych. Oferty pracy sezonowej zamieszczane są w najpopularniejszych serwisach z ogłoszeniami (np. pracuj.pl, olx, praca.pl), a także m.in.:
- w social mediach np. na Facebooku, gdzie są specjalne grupy z ofertami pracy krótkoterminowej. Tu szczególnie pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania – nie zawsze takie oferty są zamieszczane przez uczciwych pracodawców. Nie daj się nabrać na oferty, które obiecują bardzo wysokie zarobki przy minimalnym zaangażowaniu lub niewielkiej ilości poświęconego czasu. Niekiedy również pozytywne komentarze na temat poszczególnych pracodawców są pisane „na zamówienie”;
- poprzez sieć EURES www.eures.praca.gov.pl lub na portalu www.seasonalwork.nl, który gromadzi oferty pracy od pracodawców z Holandii. Usługi sieci EURES są bezpłatne zarówno dla pracodawców, jak i poszukujących pracy. Aktualnie sieć EURES udostępnia osobom poszukującym pracy ponad 270 ofert pracy na ok. 1 200 stanowisk pracy. Oferty pracy pochodzą głównie z Niemiec, Norwegii, Austrii i Holandii. Szczegółowych informacji na temat usług w ramach EURES udzielają doradcy w Wojewódzkim, Miejskim i Powiatowych Urzędach Pracy w całym regionie;
- w prywatnych agencjach zatrudnienia, np. agencjach pośrednictwa pracy czy agencjach pracy tymczasowej. Warto pamiętać, że agencje te muszą posiadać wpis do rejestru agencji zatrudnienia potwierdzony certyfikatem wystawionym przez Marszałka Województwa właściwego dla siedziby podmiotu. Wykaz tych agencji jest dostępny na stronie internetowej stor.praca.gov.pl;
- bezpośrednio na stronach internetowych i w siedzibach konkretnych firm, w których chcielibyśmy podjąć pracę;
- osoby w wielu 15 – 18 lat mogą korzystać z usług Młodzieżowego Biura Pracy OHP.
Dobrym sposobem jest poinformowanie osób z naszego otoczenia, że poszukujemy pracy sezonowej i zamieszczenie takiej informacji na naszych profilach społecznościowych. Warto odwiedzić miejsca, w których chcielibyśmy pracować i tam zapytać, czy pracodawca nie poszukuje osoby do pracy. Może to być np. lokalny sklep, restauracja, pizzeria, hotel, firma produkcyjna.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą w gastronomii i handlu spożywczym – zadbajmy o aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne. Przygotujmy również CV, którym będziemy posługiwać się wysyłając aplikacje do pracodawców. Ze względów bezpieczeństwa, przez wyjazdem poinformujmy rodzinę, osoby z najbliższego otoczenia, gdzie się udajemy i u jakiego pracodawcy zamierzamy podjąć zatrudnienie.