Rozpoczęły się zbiory owoców z plantacji czarnej porzeczki. Krzew nadaje się również do uprawy amatorskiej w przydomowych ogrodach. Owoce mają wiele właściwości zdrowotnych. W medycynie ludowej to lek na infekcje i reumatyzm.
Porzeczka czarna w stanie dzikim rośnie w Europie i w Azji Środkowej. W Polsce objęta jest częściową ochroną gatunkową. Zagrożeniem dla dzikich populacji porzeczki czarnej jest osuszanie podmokłych terenów, na których występuje, a także wykopywanie krzewów i zbiór owoców do celów leczniczych.
Porzeczka czarna jest także powszechnie uprawiana w ogrodach przydomowych i na działkach. Owoce mają wiele właściwości zdrowotnych i nadają się na przetwory. Sukces w uprawie porzeczki czarnej zależy przede wszystkim od zapewnienia roślinie odpowiednich warunków oraz wyboru odpowiedniej odmiany do uprawy amatorskiej.
Porzeczka czarna należy do rodziny agrestowatych. Zdrowotne właściwości jej owoców głównie polegają na wysokiej zawartości witaminy C i antyoksydantów. W medynie ludowej owoce czarnej porzeczki stosowane są przy infekcjach górnych dróg oddechowych i schorzeniach reumatycznych.Uprawa porzeczki czarnej nie jest wymagająca. Jak i inne porzeczki do wzrostu nie potrzebuje specjalnej gleby, chociaż na glebach żyznych daje najwięcej owoców, jednak rosnąc na ziemiach mniej zasobnych w składniki odżywcze daje smaczniejsze owoce. Przy uprawie na glebach lekkich pamiętać należy o konieczności nawadniania. Porzeczek czarnych nie sadzi się na glebach bardzo ciężkich i podmokłych oraz w zagłębieniach terenu, gdzie jest zbyt wilgotno. Porzeczki najlepiej rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym o pH 6,2-6,7.
Stanowisko uprawy porzeczki czarnej powinno być ciepłe i słoneczne. Aby uniknąć przemarznięcia można też wybrać odmiany kwitnące później lub okrywać krzewy. Sadzenie porzeczki czarnej najlepiej wykonać jesienią – od października do listopada. Wybierać należy sadzonki o 3 silnych pędach. Pod porzeczkę wykopujemy szeroki i głęboki dołek, aby korzenie swobodnie się mieściły. Roślinę zakopujemy o 5 cm głębiej niż rosła w szkółce i obficie podlewamy, a glebę wokół krzewów ściółkujemy. Odstęp między krzewami w rzędzie powinien wynosić 1,5 m, a między rzędami – 1,8 m. Po posadzeniu porzeczki wszystkie pędy należy przyciąć 5 cm nad ziemią, pozostawiając ok. 3-4 oczek.
Czarna porzeczka owocuje dopiero w trzecim roku od posadzenia, a dużą ilość owoców daje w czwartym roku uprawy. Zbiór rozpoczyna się w pierwszej połowie lipca, gdy owoce osiągną pełną dojrzałość. Po zerwaniu owoce utrzymują świeżość przez 2-3 tygodnie.