W świętokrzyskich gospodarstwach rybackich trwają odłowy karpi. Jak mówią rybacy, ryb na święta nie zabraknie. Niestety, będą w tym roku droższe ze względu na bardzo wysokie koszty produkcji.
– Odławiamy już karpie ze stawów. Trzeba przenieść je do magazynów, czyli mniejszych zbiorników z wodą, w których ryby będą zimować i czekać na świąteczną sprzedaż. Potrwa do 15 listopada. Można powiedzieć, że jesteśmy w szczycie odłowów – mówi Wacław Szczoczarz, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Świętokrzyski Karp, który posiada 180 ha stawów w Rytwianach, w powiecie staszowskim.
Prezes Świętokrzyskiego Karpia zapowiada, że karpie w tym roku będą trochę mniejsze niż w poprzednich latach. – Wpływ na to miała zimna wiosna i chłodny wrzesień ryb. Ryby nie bardzo wyrosły. Liczyliśmy, że karp będzie nieco większy, niestety, chłód im nie sprzyjał – tłumaczy.
Jednak zdaniem rybaka, na świętokrzyskim rynku na pewno nie zabraknie karpia najbardziej oczekiwanego przez klientów, czyli ważącego około półtora kilograma. Będzie znakomitej jakości. Polskiej tradycji karpia na wigilijnym stole musi stać się zadość – podkreśla prezes Wacław Szczoczarz.
Szacuje się, że ryb będzie więcej niż rok temu, kiedy to w skali kraju do handlu przeznaczono około 18 tysięcy ton.
– W tym sezonie powoli wracamy do normy. Sądzę, że odłowimy 20 tysięcy ton ryby handlowej w kraju, w województwie świętokrzyskim odłowy wyniosą około 2-3 tysiące ton, jednak taka ilość – mówi Wacław Szczoczarz.
Ile będzie kosztował karp w tym roku? Koszty hodowli wzrosły, ponieważ podrożało zboże, które jest konieczne w hodowli karpi. W 2021 r. tona ziarna, które wpływa na smak i jakość mięsa ryby, kosztowała około 600 złotych, a w 2022 r. nawet 1500 złotych. Wzrosły też ceny energii, o 200 proc., i paliwa, które służy do pracy maszyn rozdrabniających ziarno, pomp i aeratorów. Jak mówią hodowcy w przypadku ich branży inflacja sięga nie 17,6 lecz 60 proc..
Hodowcy szacują, że cena za kilogram karpia na święta 2022 będzie wynosiła od 25 nawet do 30 złotych za kilogram. W 2021 r. wynosiła około 20 złotych za kilogram.
Stawy w Świętokrzyskiem
Świętokrzyskie zajmuje znaczącą pozycję na karpiowej mapie Polski. Działa tu ponad 100 gospodarstw rybackich, zajmujących około trzech tysięcy hektarów.
Karp to podstawa hodowli, ale w gospodarstwach rybackich w naszym regionie można też kupić amury, tołpygi, liny, szczupaki, jesiotry.