Trwa nabór wniosków na odszkodowania tak zwane mrozowe. Na czym polega to wsparcie, komu przysługuje i w jakiej wysokości będzie przyznawane oraz do kiedy można składać wnioski wyjaśnia Anna Sułek-Woźniak, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W związku z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, które wystąpiły wiosną bieżącego roku – przymrozki w kwietniu i liczne grady w maju rozpoczął się nabór wniosków o odszkodowania dla rolników, którzy ponieśli szkody w tym okresie. Chodzi o szkody związane z przymrozkami, które wystąpiły między 15 a 30 kwietnia oraz gradem, który wystąpił od 1 do 31 maja bieżącego roku.
Kto może liczyć na takie wsparcie?
– Każdy rolnik, który posiada protokół z oszacowania szkód, a z niego wynika, że średnia roczna produkcja wynosi 30 procent, a utrata plonów wynosi minimum 40 procent na danej działce rolnej – informuje Anna Sułek-Woźniak, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jakich upraw dotyczy ta pomoc?
– Głównie upraw sadowniczych, krzewów owocowych, oraz borówki jeżyny, maliny, truskawki, i winorośli, a wysokość odszkodowania zależy od grupy upraw, która uległa szkodzie. Są to trzy grupy: I – agrest aronia i porzeczka, II – uprawy sadownicze, takie jak brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, orzechy włoskie, śliwa i wiśnia i III – borówka, jeżyna, malina truskawka, winorośl – wyjaśnia Anna Sułek-Woźniak.
Stawka płatności zależy od wielkości straty plonu. I wynosi od półtora tysiąca do sześciu tysięcy złotych.
– Z informacji, jakie posiada Świętokrzyski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wynika, że rolników uprawnionych do ubiegania się o odszkodowanie jest w województwie świętokrzyskim około 10 tysięcy, natomiast w tej chwili złożono 4200 wniosków. To nieduża liczba, dlatego zachęcamy rolników do jak najszybszego składania wniosków, ponieważ czas na to jest tylko do 22 października. W związku z tym, że składanie wniosków odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną przez platformę aplikacyjną Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po północy, czyli 23 października, nie będzie już można złożyć wniosków ani dokonać zmian do wniosku.
Dlatego w imieniu dyrektora Piotra Żołądka, zwracam się z prośbą o sprawne składanie wniosków. Jeżeli nastąpi to przed 22 października i coś w tych wnioskach będzie do poprawy, możemy uzupełnić to na bieżąco, po telefonie, składając zmianę, natomiast po tym granicznym terminie będzie inaczej – wezwanie, korekta – co wydłuży proces obsługi – wyjaśnia Anna Sułek-Woźniak.