W Kielcach trwają obrady V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. W drugim dniu pobytu zagranicznych gości w województwie świętokrzyskim odbywają się wizyty studyjne, podczas których poznają oni tradycyjne świętokrzyskie smaki, bogactwo kulturowe naszych miejscowości oraz projekty związane z ochroną środowiska i funkcjonowaniem inteligentnych wiosek.
V edycja Europejskiego Parlamentu Wiejskiego to wydarzenie, które po raz odbywa się w Polsce. Do czwartku, 15 września 2022 r. Centrum Kongresowe Targów Kielce gości około 400 przedstawicieli europejskich instytucji i organizacji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich z niemal 40 krajów.
Co mówią goście z zagranicy o tym wydarzeniu, jak postrzegają polskie i europejskie rolnictwo i na jakie trudności tej branży wskazują?
Jak mówił Hartmut Berndt – szef Lokalnej Grupy Działania w Gunningen, w Niemczech, prezes sieci Leader i wiceprezes Europejskiej Sieci Lokalnych Grup Działania, lokalne grupy działania w Niemczech koncentrują się na wspieraniu lokalnych społeczności oraz finansowaniu takich działań, projektów, które pomagają rozwijać i promować lokalne produkty oraz organizować ich sprzedaż na przykład w supermarketach.
Dodał, że spotkanie Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Kielcach jest wydarzeniem, które obejmuje zagadnienia dotyczące obszarów wiejskich na różnych płaszczyznach. Będzie więc mowa o zatrudnieniu czy wyludnianiu się obszarów wiejskich. Podkreślił, że to jest dobre miejsce, by wymieniać informacje, ponieważ jest wiele podobieństw między małymi obszarami wiejskimi w krajach Europy. Zaznaczył, że podczas spotkania w Polsce uczestnicy Parlamentu będą się wspólnie zastanawiać, jak radzić sobie ze współczesnymi problemami.
Kristiina Tammets – reprezentująca w Kielcach Lokalną Grupę Działania z Tartu w Estonii mówiła, że rolnictwo w Estonii jest w dobrej kondycji. Tak samo jak w innych krajach są duzi i mniejsi producenci i właśnie metoda Lider, którą wspierają lokalne grupy działania pomaga mniejszym rolnikom zarówno w działaniach inwestycyjnych, jak i pozyskiwaniu środków czy działaniach marketingowych.
Dodała, że estońscy rolnicy napotykają obecnie na problemy związane z inwestycjami, na które brakuje środków, ale także z siłą roboczą, a ostatnio dotykają ich też problemy energetyczne. Przyjeżdżając do Kielc, do Polski ma nadzieje na nową wiedzę, między innymi w takich obszarach, jak energetyka, smart village czy inne innowacyjne rozwiązania dla małych społeczności wiejskich.
W środę trzeci dzień wizyty Europejczyków w Kielcach. W Targach Kielce odbywać się będą warsztaty tematyczne oraz panel dyskusyjny poświęcony przyszłości obszarów wiejskich w Europie.