Ukraińscy pracownicy w naszych gospodarstwach. Do powiatowych urzędów pracy województwa świętokrzyskiego wpływa niewiele propozycji zatrudnienia z sektora rolniczego. Z danych za rok 2022 wynika, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w tym sektorze wyniosła 576, tj. 2,2 procent ogółu ofert w województwie.
– Oferty pracy w rolnictwie dotyczą głównie zatrudnienia sezonowego i zazwyczaj nie są zgłaszane do urzędów pracy. Chłonność pracowników jest jednak wysoka, co potwierdzają dane dotyczące zatrudnienia obcokrajowców – mówi Agnieszka Kubicka, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
I dodaje: – Z uwagi na niedobory siły roboczej w rolnictwie, występującej zwłaszcza w okresie najintensywniejszych prac, świętokrzyscy rolnicy chętnie zatrudniają cudzoziemców. W przeważającej większości są to obywatele Ukrainy, którzy już przed inwazją rosyjską stanowili ważne wzmocnienie dla regionalnego rolnictwa.
Jak wynika ze statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy, do wybuchu wojny w Ukrainie świętokrzyskie gospodarstwa rolne zatrudniały rocznie po kilkanaście tysięcy pracowników sezonowych z Ukrainy. Najwięcej z nich zlokalizowanych było w powiatach: buskim, kieleckim oraz sandomierskim, gdzie koncentruje się większość produkcji rolnej w regionie.
– Przed 2022 rokiem pracodawcy najchętniej korzystali z uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemców z wybranych krajów na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Po wprowadzeniu specustawy minimalizującej ilość formalności przy zatrudnianiu obywateli Ukrainy oraz wykluczeniu obywateli Rosji z procedury „oświadczeniowej”, popularność tego sposobu zatrudniania cudzoziemców zdecydowanie się zmniejszyła. Z uwagi na półroczny cykl raportowania dane dotyczące roku bieżącego są jeszcze niedostępne – wyjaśnia Agnieszka Kubicka.
W latach 2020-2022 nasi pracodawcy zatrudniali najczęściej obywateli Ukrainy, którzy do rosyjskiej inwazji na ten kraj stanowili ponad 80 procent cudzoziemców zatrudnianych na podstawie „oświadczeń”. W roku 2022 udział ten zmniejszył się do ok. 66 proc., natomiast zauważalnie wzrósł udział obywateli Gruzji – do ponad 13 procent i Białorusi – do ponad 12 proc.).
Jak wynika z danych dotyczących zatrudnienia obywateli Ukrainy w województwie świętokrzyskim oraz ich rejestracji w urzędach pracy według stanu na 20 kwietnia 2023, liczba powiadomień o zatrudnieniu obywateli Ukrainy w trybie specustawy od 24 lutego 2022 r. wyniosła 11 059.
Liczba obywateli Ukrainy, którzy po 24 lutego zarejestrowali się w urzędach pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy to 2 011. Kobiety stanowią 88,66 proc. ogółu, czyli 1 783 osób.
Na koniec marca 2023 r. w rejestrach powiatowych urzędów pracy pozostawało 373 obywateli Ukrainy (364 osoby bezrobotne oraz 9 osób poszukujących pracy).