Od 22 do 27 kwietnia 2024 roku na terenie województwa świętokrzyskiego będzie przeprowadzona kolejna akcja ochronnego szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie – poinformował Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Szczepionka ma postać brązowo-zielonych pakietów, które zostaną rozrzucone z samolotów na pola, łąki i lasy oraz wyłożone przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.
Akcja to kontynuacja szczepień z lat poprzednich, ma na celu likwidację występowania na terenie naszego województwa wścieklizny u wolno żyjących lisów, które są potencjalnym źródłem zakażania wścieklizną ludzi i zwierząt.
Pakietów nie wolno podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka odstręczy lisy od zainteresowania szczepionką. Jednak, gdy do tego dojdzie, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, trzeba przemyć te miejsca wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza medycyny.
Przez 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy nie dopuścić do kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. Psy wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Gdy jednak zwierzęta domowe lub gospodarskie zetkną się ze szczepionką, trzeba udać się do lekarza weterynarii.
Wścieklizna to śmiertelna choroba zakaźna, która występuje głównie u ssaków mięsożernych. Przenoszą ją głównie chore zwierzęta, wydalające zarazki ze śliną. Zwierzęta i ludzie mogą zakazić się głównie przez pogryzienie przez chore zwierzę, ale także poprzez ślinę, kiedy zarazek dostaje się do rany.
Jak informuje Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, wścieklizna podlega obowiązkowi zwalczania, a psy powyżej trzeciego miesiąca życia, a także wolno żyjące lisy podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko tej groźnej chorobie. Na wściekliznę nadal nie ma leku. Jedynym zabezpieczeniem przed nią są szczepienia – wyjaśnia Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.