W poniedziałek, 30 października 2023 roku, kończy się termin dla producentów i przedsiębiorców wytwarzających nowatorskie wyroby tytoniowe na złożenie wniosku o wpis lub zmianę wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych przypomina przedsiębiorcom Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Nowatorskie wyroby tytoniowe to wyroby tytoniowe inne niż papierosy, a więc: tytoń do samodzielnego skręcania papierosów, tytoń fajkowy, tytoń do fajki wodnej, cygaro, cygaretka, tytoń do żucia, tytoń do nosa lub tytoń do stosowania doustnego.
Działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania wyrobów tytoniowych jest działalnością regulowaną i wymaga uzyskania wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych.
Przedsiębiorcy, którzy chcą się ubiegać o wpis do rejestru, zmianę wpisu lub inne czynności po spełnieniu warunków do wykonywania działalności oraz po zgromadzeniu dokumentów niezbędnych do wykazania spełnienia warunków, zobowiązani są złożyć do Dyrektora Generalnego KOWR odpowiedni załącznik do „Warunków uzyskania wpisu / zmiany wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych” wraz z zawartymi w nim oświadczeniami o spełnieniu warunków do wykonywania danej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą i wytwarzają nowatorskie wyroby tytoniowe zobowiązani są dokonać zmiany w rejestrze producentów wyrobów tytoniowych z uwzględnieniem nowatorskich wyrobów tytoniowych, przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ww. ustawy.
Przypomnijmy, Polska jest krajem o długoletniej tradycji uprawy tytoniu. Na skalę przemysłową tytoń uprawiany jest od początku ubiegłego wieku. Jego uprawa jest pracochłonna, a jednocześnie wymaga dużej wiedzy fachowej w zakresie agrotechniki i ochrony roślin. Stanowi ważną gałąź produkcji roślinnej, zapewniającą dochodowość gospodarstwom ze słabymi glebami.
Plantacje tytoniowe znajdują się głównie w rejonach słabo rozwiniętych gospodarczo. Uprawę tytoniu w Polsce prowadzi się u nas w około 8,5 tys. gospodarstw rolnych na powierzchni 12,3 tys. hektarów. Niemal połowa całej powierzchni uprawy tytoniu znajduje się w województwie lubelskim (48,3 proc).
Powierzchnia uprawy tytoniu w województwach świętokrzyskim, małopolskim oraz kujawsko-pomorskim stanowi odpowiednio 10,9; 10,7 oraz 10,5 proc. całego areału tytoniu. Pozostały obszar uprawy (5,7 proc.) zlokalizowany jest w województwie podkarpackim.
W uprawie przeważają tytonie papierosowe jasne w tym odmiany typu Virginia zajmujące 70 proc. całego areału oraz odmiany typu Burley stanowiące 26 proc. powierzchni uprawy tytoniu. Udział tytoni papierosowych ciemnych typu Puławski oraz Skroniowski Mocny wynosi łącznie 2 proc. areału, podobnie odmian typu Kentucky.