VII edycja Europejskiego Forum Rolniczego, organizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, które odbyło się w podrzeszowskiej Jasionce, także w tym roku było miejscem spotkania liderów branży, rolników, producentów i przetwórców, przedstawicieli zarówno polskiej, jak i międzynarodowej sceny politycznej, a także uczniów i nauczycieli ze szkół rolniczych. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Podczas Forum, które trwało od 26 do 27 marca, mówiono o aktualnych wyzwaniach i szansach rozwoju polskiego rolnictwa, w świetle obecnej i perspektywie kolejnej Wspólnej Polityki Rolnej oraz zmian w strukturach Parlamentu Europejskiego.
Europejskie Forum Rolnicze było miejscem do wspólnego opracowywania strategii rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce i Europie.

Jeden z paneli poświęcony był ekoschematom, ocenie ich realizacji w latach 2023-2024 i propozycjom zmian.
Jednym z tematów paneli dyskusyjnych było zagadnienie dające odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście wprowadzenie ekoschematów pobudzało i pobudza rolników do praktyk prośrodowiskowych, czy sankcjonowało zmiany, które rolnicy już wprowadzili w swoich gospodarstwach oraz czy ekoschematy zadziałały tylko jako motywator finansowy i perspektywa otrzymania płatności.
Jak mówił Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, trudno jest ocenić efekty wprowadzenia ekoschematów po roku czy dwóch ich funkcjonowania, ponieważ wszyscy liczą, że efekty przyjdą, ale nie spodziewają się, że w tak krótkim czasie. Jak mówił jego zdaniem, jedne ekoschematy sprawdziły się lepiej, inne mniej efektywnie.
– W niektórych regionach ekoschematy cieszą się większym zainteresowaniem rolników, w innych mniejszym. Wnioski pokazują, że powinniśmy uprościć procedury zderegulować to, co zostało źle zweryfikowane niż zastanawiać się na przykład jaką nazwę temu projektowi nadać. Chodzi o to, aby wykorzystując jak najlepiej potencjał gospodarstwa, rolnicy mogli skorzystać ze środków, które na ten cel zostały przygotowane – mówił Krajewski.
Wśród zagadnień poruszanych podczas forum były jeszcze następujące tematy: innowacje w rolnictwie, strukturalne wyzwania stojące przed polskim rolnictwem, startupy rolnicze, doradztwo dla rolnictwa, zdrowa gleba kluczem do zdrowej żywności czy Rolnictwo 4.0: cyfrowe innowacje napędzające przyszłość.
Mówiono także o tym, jak przeciwdziałać suszy i chronić zasoby wodne, jakie szanse i zagrożenia stoją przed polskim sektorem rolno-spożywczym na rynkach międzynarodowych, jak zmienia się nasza wieś, czy też jak skutecznie wspierać zrównoważone praktyki w rolnictwie. Mowa była też o konkurencyjności polskiej gospodarki żywnościowej wobec wyzwań środowiskowych.