Niedziela, 18 sierpnia, była świętem w gminie Daleszyce. Rozpoczęła je msza święta w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła, gdzie dziękowano za tegoroczne plony, potem był barwny korowód dożynkowy prowadzony ulicami miasta, a następnie występy artystyczne i liczne konkursy. Zaprezentowano piękne wieńce dożynkowe.
Jak mówiła starościna Dożynek Anna Januszek: – Chociaż pogoda w tym roku nie sprzyjała rolnikom, bo były susza, deszcze wichury i gradobicie, udało się gospodyniom zebrać kłosy, uwić wieńce, aby można było zanieść je do kościoła i podziękować Bogu. Ten rok jest szczególny, ale przecież nie wszystkie lata są urodzajne. Bywa, że w jednym roku jest urodzaj na jabłka, w innym na ziemniaki, a w jeszcze innym na ziarno. Ten rok pokazał wszystkim, jak trudna i nieprzewidywalna jest praca rolnika, z jaką bezwzględną siłą natury musi się mierzyć. Dlatego tym bardziej, trzeba dziękować panu Bogu za to, co urosło w polu, w sadzie i ogrodzie.
Zdaniem etnolog, dr Alicji Trukszyn, wszystkie wieńce były starannie przygotowane i widać było, że gospodynie i gospodarze, którzy przez wiele tygodni pracowali przy nich wykazali się dużą wiedzą o tym zwyczaju.
– Pierwotny wieniec na naszych wsiach miał kształt wianka niesionego na głowie przez piękną dziewczynę, przodowniczkę pracy przy żniwach. Upleciony był misternie z kłosów zbóż, kwiatów, ziół, gałązek z owocami. W wieńcu nie mogło zabraknąć na przykład kaliny, jarzębiny, lnu – było w nim wszystko to, co zapewniało pożywienie, miało właściwości lecznicze, magiczne. Wianek wieńczył żywy kogut. Obecnie nasze wieńce dożynkowe mają kształt korony węgierskiej, zwieńczonej krzyżem. Pierwotnie konstrukcję wieńca tworzono na mocnych i giętkich gałęziach z leszczyny czy młodego jałowca, dzisiaj konstrukcja jest metalowa, ponieważ musi być wytrzymała i trwała – wyjaśniała Alicja Trukszyn, chwaląc gospodynie i gospodarzy z gminy Daleszyce, którzy włożyli wiele pracy w wykonanie wieńców.
Jedną z atrakcji dożynek w Daleszycach był festyn „Świętokrzyskie drobiem stoi” połączony z degustacją dań i konkursem kulinarnym. Odbył się też turniej sołtysów z zabawnymi konkurencjami.
Na koniec festynu odbyła się zabawa taneczna.