We wtorek, 24 stycznia, w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach odbyło się Posiedzenie Świętokrzyskiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Wypracowano listę odmian zalecanych do uprawy w województwie świętokrzyskim na rok 2023 dla 13 grup roślin rolniczych oraz organizację wojewódzkich doświadczeń PDO z roślinami jarymi w bieżącym roku.
Doświadczenia Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) w województwie świętokrzyskim zlokalizowane są w trzech punktach doświadczalnych, które różnią się pod względem warunków klimatyczno-glebowych: SDOO Słupia (gleby rędziny brunatne), ŚODR w Modliszewicach (piasek lekki gliniasty), ZSCKR w Chrobrzu (czarnoziemy).
W posiedzeniu wzięło udział 19 członków ŚZ PDO – Świętokrzyski Zespół PDO liczy 25 członków, jest to organ opiniodawczo-doradczy w sprawach realizacji PDO w województwie. ŚZ PDO tworzą przedstawiciele jednostek i organizacji działających na rzecz rolnictwa na terenie województwa oraz zainteresowanych wdrażaniem postępu biologicznego do praktyki rolniczej.
– Przy wyborze odmian na LOZ bierze się pod uwagę przede wszystkim wyniki badań i doświadczeń PDO przeprowadzonych w województwie z uwzględnieniem warunków środowiskowych i agrotechnicznych województwa. Rekomendacja odmian oparta jest nie tylko o wyniki plonowania odmian, ale również o stabilność w latach. Dużą wagę zwraca się również na jakość plonu oraz najważniejsze cechy rolniczo – użytkowe tj. zimotrwałość, odporność na suszę, choroby – powiedziała Ewa Kotarska, dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi.
Jak dodała, korzyści, jakie daje Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe to systematyczny dopływ obiektywnej informacji o wartości użytkowej odmian i ich przydatności do uprawy w województwie oraz ułatwienie rolnikom trafnego doboru odmian do uprawy, dostosowanych do lokalnych warunków gospodarowania oraz stosowanej technologii uprawy.