Pięć hal Targów Kielce zajmują ciągniki, maszyny i urządzenia do uprawy, zbioru i przechowywania warzy i owoców, a także nawozy i środki ochrony. W środę, 18 stycznia rozpoczęły się tu Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, największe w branży wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Wystawie, na której prezentuje się ponad 300 firm z Polski i 15 krajów świata towarzyszyć będą branżowe konferencje. Wstęp bezpłatny po rejestracji.
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa organizuje Oficyna Wydawnicza Oikos z Warszawy od 13 lat. Wydarzenie, uznawane za jedno z największych w branży w Europie Środkowo-Wschodniej, po raz pierwszy odbywa się w Targach Kielce. Na gości czekają darmowe jabłka.
Wystawcy z Polski i z 15 krajów
Przez dwa dni zwiedzający przyglądać się będą ofercie 309 wystawców, w tym ponad 50 zagranicznych firm z 15 krajów, m.in. z Holandii, Niemiec, Włoch, Belgii, Francji, Ukrainy, Danii, Kazachstanu, Szwajcarii, Meksyku, Austrii i Luksemburga. Zobaczyć można najnowsze ciągniki do pracy w sadach, między krzewami i na uprawach warzyw. Zaprezentowane zostaną opryskiwacze do wszelkiego rodzaju upraw. Jest też system antyznoszeniowym DRS (Drift Reduction System), który redukuje straty cieczy oraz maszyny zastępujące prace człowieka, jak pielniki, oczekiwane zwłaszcza przy produkcji warzyw, a także narzędzia potrzebne do pielęgnacji upraw.
Są kombajny do zbioru jabłek, wiśni i śliw. Na stoiskach przyjrzeć się będzie można systemom nawadniania i nawożenia, wyposażenia do chłodni i przechowalni oraz szklarni, zarządzania gospodarstwem oraz innowacyjne nawozy, środki ochrony roślin, biostymulatory.
Promocje na targach w Kielcach
Kilkadziesiąt produktów można kupić taniej bądź z gratisami. Specjalna oferta obejmuje niektóre traktory sadownicze. W promocji są zamgławiacze probiotyków i środków do zwalczania szkodników, brona aktywna, opryskiwacz sadowniczy DT Maxi. Tańsze są też urządzenia, jak pilarka łańcuchowa, opryskiwacz, a także sekatory. Wśród ciekawych propozycji nie zabrakło usług, jak m.in. analiza patogenów, program węglowy wspomagający odbudowę materii organicznej gleby.
Konferencje z 50 specjalistami
W dobie zmian dotyczących przepisów, dopłat unijnych, zielonego ładu a także rosnących kosztów produkcje szczególnie cenna jest wiedza. Podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 50 prelegentów podejmie najbardziej palące tematy. Specjaliści, naukowcy, doświadczeni rolnicy będą mówić o opłacalności produkcji, alternatywach i możliwościach zarobku.
Konferencja Sadownicza, w środę, 18 stycznia podejmie problem zagospodarowania nadwyżki produkcji jabłek i zmiany produkcji na opłacalną. Konferencja Jagodowa, która odbędzie się także w środę, podejmie zagadnienia interesujące producentów malin i porzeczek.
W czwartek, 19 stycznia, będzie Konferencja Truskawkowa, która skupi się na nawożeniu w zmiennych warunkach, ale będzie także mowa o bezglebowej uprawie. Na Konferencji Warzywniczej, także w czwartek, specjaliści omówią m.in. wpływ europejskiego rynku na sytuację producentów w Polsce. Prelegenci zastanowią się też, czy w obliczu rosnących kosztów produkcji będą nadal prowadzone uprawy pod osłonami.
Ważna będzie także konferencja pod nazwą Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone, która zajmie się tematami związanymi z Europejskim Zielonym Ładem, nową Wspólną Polityką Rolną i ekoschematami. Dyskusja będzie toczyła się także o Krajowym Planie Strategicznym na lata 2023-2027.
„Rolnik szuka żony” i darmowe jabłka
Dwa dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa to także atrakcje. W środę i czwartek, ekipa z przedsiębiorstwa Fremantle Media będzie poszukiwała chętnych do udziału w programie „Rolnik szuka żony”. Załoga będzie poruszała się po halach, każdy zainteresowany będzie mógł wypełnił zgłoszenie do 10. edycji tego telewizyjnego show. Na wszystkich obecnych na wydarzeniu będą czekały darmowe jabłka.
Ważne
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbędą się w Targach Kielce, przy ulicy Zakładowej 1, w środę, 18 stycznia w godzinach od 9 do 17 oraz w czwartek, 19 stycznia w godzinach od 9 do 16. Wstęp jest bezpłatny po rejestracji na stronie tsw.pl, w dniach targów obowiązuje także rejestracja na miejscu. Na terenie ośrodka działa darmowy parking.