Trawnik czy łąka kwietna? Co jest łatwiejsze w utrzymaniu? Zdaniem ekspertów, piękny zielony dywan z trawy jest ozdobą ogrodów, jednak praca przy nim jest czasochłonna i wymaga systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. – Łąka kwietna w ogrodzie to rozwiązanie praktyczne – mówi Dominik Strzelec, telewizyjny ekspert od przydomowej zieleni, polecając to rozwiązanie.
Podobnie jak przy zakładaniu trawnika, założenie łąki wymaga odpowiedniego przygotowania terenu, czyli jego wyrównania, oczyszczenia chwastów. Nie jest potrzebne jednak użyźnianie ziemi, w której posiejemy nasiona roślin.
– Już samo przygotowanie terenu pod kwietną łąkę pochłania mniej pracy. Między innymi dlatego na mojej posesji kiedyś funkcjonował ogromny trawnik, a teraz zajmuje on zaledwie niewielką powierzchnię. Wybrałem jako rozwiązanie łąkę kwietną – mówi znany ogrodnik.
Łąka kwietna wzbogaca bioróżnorodność. Daje schronieniem nawet dla wielu małych ssaków, gadów, płazów, owadów oraz zapylaczy.
W centrach ogrodniczych kupić można mieszanki wielu gatunków nasion dedykowanych specjalnie dla zakładania łąk kwietnych. Rośliny, które z nich wyrosną, dobrze radzą sobie nawet na słabych glebach.
– Łąkę kwietną najlepiej wysiewać wiosną, w kwietniu albo maju. Trzeba to zrobić dwukrotnie, na krzyż, to znaczy wzdłuż i wszerz. Siejąc ręcznie trzeba to robić zamaszystymi ruchami – w lewo i prawo na odległość około dwóch metrów – radzi Edward Galus – prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Radzi, aby po wysiewie nasiona ugnieść, zrobić przejazd wałem ogrodowym, a teren wysiewu podlać rozproszonym strumieniem wody, co ograniczy ryzyko wypłukiwania nasion. Młode rośliny na kwietnej łące w przypadku braku opadów deszczu wymagają podlewania, starsze dobrze radzą sobie z suszą.
Jakie mieszanki wybrać? W sklepach dostaniemy na przykład nasiona pod nazwą: Łąka dla dzikich ptaków, Łąka dla trzmieli, Łąka antysmogowa, Łąka dla motyli, Kwietna miedza, Łąka na suche tereny, Łąka na tereny wilgotne czy Łąka pszczelarska. Wariantów kwietnej łąki może być wiele. Wszystko zależy od naszych upodobań i warunków terenowych.