W sadach dojrzewają już ostatnie późne odmiany jabłek. Ligol, kortland, idared, antonówka, lobo, kosztela czy malinówka, cenione za smak i aromat warto przechować na dłużej. Jak to zrobić, aby przetrwały w dobrej kondycji?
Jak przechowywać jabłka w domu? – Aby zatrzymać ich smak i świeżość na długo, najważniejsze jest zapewnienie owocom odpowiedniej temperatury i wilgotności. Najlepiej przechowywać je w temperaturze od 1 do 4 stopni Celsjusza, czyli w piwnicy lub w nieogrzewanym garażu, aby uniknąć ich zamrożenia lub przyspieszonego dojrzewania.
Istotna jest wilgotność powietrza, najlepiej sięgająca nawet 90 procent. Aby taką utrzymywać, można postawić w pomieszczeniu naczynia z wodą obok skrzynek z jabłkami – mówi Teresa Gaj, która uprawia działkę na trenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Prochownia w Kielcach.
Aby jabłka zachowały świeżość jak najdłużej, warto pamiętać także o kilku szczegółach.
– Ważne jest na przykład zbieranie jabłek razem z szypułką, co zapobiega szybkiemu gniciu owoców., ponieważ właśnie ten „ogonek” pomaga utrzymać jabłka w dobrej kondycji.
Jak dodaje, skutecznym sposobem na długie przechowywanie jabłek jest owijanie każdego jabłka w papier, który chłonie wilgoć i zapobiega wydzielaniu gazu – etylenu, przyśpieszającego dojrzewanie i gnicie.
Według ogrodniczki, warto ograniczyć w pomieszczeniu dostęp do powietrza. To także pozwali im dłużej utrzymać świeżość, tak samo jak i trzymanie jabłek z dala od innych owoców, które mogą przyśpieszać dojrzewania jabłek.
– Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika także, że konieczny jest regularny przegląd owoców i usuwanie ewentualnie nadpsutych owoców. Wszystko po to, aby zgnilizna nie rozprzestrzeniała się na pozostałe jabłka – mówi Teresa Gaj.