Obowiązujące od niedawna przepisy dotyczące nawożenia azotowego w lutym, pozwalają przy sprzyjającej pogodzie rozpocząć prace rolnicze na polach. Codziennie można sprawdzić warunki pogodowe na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w serwisie Agrometeo.
Nawożenie azotowe możliwe jest w tym roku już od lutego, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3 °C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5 °C. Z przekroczeniem progu mamy do czynienia wówczas, kiedy średnia dobowa temperatura przekroczy odpowiednio 3 lub 5°C przez 5 dni z rzędu na powierzchni co najmniej 95 proc. danego powiatu.
W jaki sposób sprawdzić, czy na naszych polach można już nawozić azotem? Rolnikom pomaga portal Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z serwisem Agrometeo, w którym w zakładce Kryterium wcześniejszego nawożenia można za pomocą mapy, tabeli lub poprzez wybór województwa lub powiatu w odpowiednich rubrykach odczytać czy kryterium temperaturowe dla danego powiatu zostało spełnione. Zaznaczenie powiatów na żółto oznacza spełnienie kryterium przekroczenia średniej dobowej temperatury 3°C, zaś zaznaczenie na zielono oznacza spełnienie kryterium przekroczenia 5°C.
W środę, 22 lutego, kolorem żółtym zaznaczono w serwisie już kilkadziesiąt południowo-zachodnich powiatów, w których można już rozpoczynać nawożenie azotowe. Wśród tych powiatów jest jeden z województwa świętokrzyskiego. Położony na krańcu regionu powiat kazimierski ma już warunki do rozpoczęcia prac.