Marzec jest miesiącem, w którym rozpoczynają się intensywne prace polowe. Rolnicy w województwie świętokrzyskim mogą już przystępować do zabezpieczania gruntów przed wysychaniem oraz przy sprzyjającej pogodzie rozpocząć nawożenie fosforowo-potasowe.
W województwie świętokrzyskim można już przygotowywać glebę do upraw.
– Na glebach lżejszych, tam, gdzie były wykonywane orki przedzimowe, rolnicy mogą przystąpić do zabezpieczania gruntów przed wysychaniem. Uprawki i nawożenie, to prace przygotowujące stanowiska pod siewy roślin jarych – mówi Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
– Temat przygotowania gleby jest jak najbardziej odpowiedni na marzec. Podstawowa sprawa dla rolników to zatrzymanie w glebie zgromadzonej wody. Jeżeli pozwoli pogoda i temperatura powietrza można już wykonywać w naszym regionie zabiegi przedsiewne. W tej chwili można też wykonywać nawożenie fosforowo-potasowe. W rolnictwie zaczyna się właśnie gorący okres prac polowych – dodaje dyrektor Jerzy Pośpiech.
Jeśli tyko jest możliwość wyjechania w pole, należy przystąpić do przygotowania gleby pod zasiew włókowanie, bronowanie itp. W przypadku zastoisk wody na polach, należy ją spuścić. W sprzyjających warunkach można rozpocząć wywóz obornika i gnojowicy.
Ruszanie wegetacji to najlepszy moment zastosowania pierwszej startowej dawki azotu N – ponieważ decyduje ona o przyszłym potencjalnym plonie.
Azot w momencie ruszenia wegetacji wiosennej jest dla zbóż ozimych niezbędny, ponieważ rośliny te rozpoczynać będą budowanie kłosa. Od tego, kiedy rozpocznie się ten proces, jak długo będzie przebiegał i jakie warunki pokarmowe będzie miała roślina – zależeć będzie wielkość przyszłego kłosa, a więc i ilość ziarna w nim zawartego.
Korzystne jest wykonanie bronowania ozimin lekkimi bronami w celu szybkiego przewietrzenia wierzchniej warstwy gleby oraz niedopuszczenia do zagniwania obumarłych liści i całych roślin. Pamiętać jednak należy, że ani przed, ani po bronowaniu nie należy wykonywać oprysków przez minimum 5-7 dni. Bronowania nie należy wykonywać również w czasie występowania przymrozków.
W drugiej połowie marca można już rozpocząć siewy roślin strączkowych – łubiny, grochy, a w ostatniej kolejności mieszanki strączkowo-zbożowe. Bezpośrednio przed siewem nasiona należy zaprawić. Rośliny strączkowe są bardzo wrażliwe na zachwaszczenie, stąd też niezbędne jest wykonanie oprysków chwastobójczych bezpośrednio po siewie, a przed wschodami roślin. Rolnikom ekologicznym pozostaje tylko walka mechaniczna poprzez bronowanie, pomijając fazę wschodów ze względu na uszkodzenie roślin.