Kilkadziesiąt hektarów upraw warzyw zostało zniszczonych przez gradobicie w powiecie kazimierskim. Rolnicy załamują ręce i liczą straty. Dramat rozegrał się pod koniec ubiegłego tygodnia. Grad zrównał z ziemią uprawy cebuli, buraków oraz tytoniu. Najbardziej ucierpieli rolnicy ze Słonowic w gminie Kazimierza Wielka.
Straty sięgają 100 proc. – mówi Janusz Nowak, rolnik ze Słonowic. Dodaje, że prowadzi ponad 30-hektarowe gospodarstwo rolne, które stanowi jego jedyne źródło utrzymania.
– Gradobicie trwało przez 20 minut. Były to kule o średnicy 3 cm. Potem zaczął padać ulewny deszcz i wiać silny wiatr. Czuję wielki żal i smutek. W uprawę włożyłem ogrom pracy, do tego koszty produkcji, które w tym roku wzrosły o 100 proc. i ogółem wyniosły mnie 100 tys. zł., to koszty, które już się nie zwrócą – ubolewa rolnik.
Łukasz Maderak, zastępca burmistrza informuje, że urząd już uruchomił procedurę dotyczącą szacowania szkód.
– Do 20 czerwca mieszkańcy gminy, którzy zostali poszkodowani w wyniku nawalnego deszczu i gradu mogą składać wnioski o szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych. Należy je składać w biurze podawczym urzędu. Będziemy też prosić radę miejską, żeby zwolniła poszkodowanych rolników z podatku rolnego – mówi.
Poszkodowanych rolników ze Słonowic odwiedził poseł Krzysztof Lipiec. Zaznaczył, że rolnicy, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji mogą liczyć na pomoc państwa. Już niebawem komisja dokona szacowania strat w terenie, następnie zbiorcze protokoły zostaną przesłane do urzędu wojewódzkiego. Zgodnie z procedurami prawnymi przyznana zostanie odpowiednia pomoc.
– Z pewnością nie będzie to pomoc, która zrekompensuje w 100 proc. straty, które zostały poniesione na skutek tego gradobicia, nie mniej jednak będzie to pomoc, która z całą pewnością przyczyni się do tego, żeby można było jakoś przetrwać, a będziemy próbowali jeszcze szukać innych źródeł pomocy, tak aby rzeczywiście rolnikom ulżyć w tym niełatwym czasie – zaznaczył poseł.
Wnioski można pobrać na stronie internetowej oraz w urzędzie miasta i gminy. Należy dołączyć wniosek z bieżącego roku o płatności bezpośrednie i obszarowe za rok 2022 składane do ARiMR oraz informację dotyczącą zwierząt gospodarskich zgodną z rejestrem prowadzonym przez ARiMR.