Kiermasz przysmaków, pokaz kiszenia kapusty, „Wesele wójtowej córki”, lekcje gwary świętokrzyskiej oraz benefis 50-lecia twórczości Edwarda Goli – to tylko wybrane atrakcje, które znalazły się w programie „Smaków jesieni”. Impreza odbędzie się w niedzielę, 25 września, w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że choć to impreza młoda, to już na stałe wpisała się w kalendarz skansenu. Program zabiera uczestników na dawną, jesienną wieś i pozwala skosztować jej specjałów.
– A jej smak to pyszne, wypieczone w ogniskach ziemniaki, na które zapraszamy. Będzie można je degustować. Będzie można także skosztować biedachlebków, wypiekanych przez Olę Imosę, no i oczywiście na stoiskach zagoszczą smaki jesieni, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich – wymienia.
Jednak jedzenie nie będzie jedyną atrakcją, bo przygotowano też ofertę edukacyjną.
– Osoby, które będą chciały poznać dawne tradycje, będą miały ku temu znakomitą okazję. Na terenie całego Parku Etnograficznego w Tokarni będziemy organizować wiele warsztatów i pokazów obrzędowych. Zapraszamy serdecznie na lekcje gwary świętokrzyskiej. Poprowadzą je: Ewa Siudajewska oraz Władysław Pedrycz „Ptosek”. Zajęcia zaplanowano w trzech grupach: w godz. 12.00- 12.45 (I grupa) , 13.00-13.45 (II grupa oraz) oraz 14-14.45 (III grupa) – wyjaśnia Beata Ryń.
W programie znalazły się także warsztaty pod hasłem „Wesele wójtowej córki”, podczas których Śwarne Kakonianki pokażą tradycje związane z zamążpójściem oraz weselem na wsi świętokrzyskiej (sektor dworsko-folwarczny, mała scena, godz. 15.00).
– Zapraszamy na nie szczególnie młode Koła Gospodyń Wiejskich, które chcą w przyszłości realizować pokazy związane z weselem świętokrzyskim – dodaje Beata Ryń.
W Tokarni będzie można spotkać także małżeństwo twórców ludowych: ostatnią wycinankarkę w województwie – Lucynę Kozłowską oraz jej męża, Andrzeja, znakomitego rzeźbiarza. Zaprezentują swój warsztat, natomiast goście skansenu będą mogli spróbować swoich sił w tych sztukach.
Na tym nie koniec, bo Wincentowianie pokażą, jak wyglądało kiszenie kapusty, z kolei Koło Gospodyń Wiejskich Korytniczanki zaprezentuje darcie pierza oraz przędzenie na przęślicy.
Na scenie wystąpią: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Wojtek Misiowiec, Kapela Działoszacy, Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie, Zespół Pieśni i Tańca Sorbin oraz Wpada w Ucho.
Ale, jak zapowiada Beata Ryń, największą muzyczną atrakcją będzie benefis 50-lecia twórczości Edwarda Goli oraz 10-lecia jego kapeli.
– Cieszymy się, że kolejnej osobie możemy taki benefis u nas, w Parku Etnograficznym, przygotować. Zawsze warto docenić dorobek twórców ludowych. Wiele niespodzianek czeka na państwa. Ta część rozpocznie się o godz. 15.00 na dużej scenie – zapowiada.
„Smaki jesieni” rozpoczną się o godz. 11.00 mszą świętą przed kościołkiem z Rogowa, a zakończą o godz. 18.00.