Wielkie święto kultury ludowej już 17-18 czerwca w Kielcach i Parku Etnograficznym w Tokarni. Zobaczymy i usłyszymy najlepszych twórców i artystów ludowych z całej Polski.
Zaczynamy w sobotę (17 czerwca) w Kielcach o godz. 16 przemarszem barwnego korowodu, który przejdzie głównym deptakiem miasta do Placu Artystów. Tam zapraszamy na koncert „Świętokrzyscy Artyści Gościom” i wręczenie nagród regionalnym twórcom.
W niedzielę (18 czerwca) widzimy się w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.
Wystąpią najlepsi polscy muzycy ludowi, ale też gość specjalny festiwalu – artyści operetki w Budapeszcie. Będą cudowne tańce węgierskie i nie ustępujące im popisy śpiewaków. Podczas koncertu poznamy zwycięzców Festiwalu, którzy otrzymają nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego. Koncert poprowadzą Magdalena Sitek z Polskiego Radia Kielce oraz znany i lubiany aktor Piotr Pręgowski odtwórca roli Pietrka z kultowego serialu „Ranczo”.
Miłośnicy sztuki ludowej będą mieli okazję podziwiać twórczość najlepszych w kraju rękodzielników.
Festiwalowi „Jawor u źródeł kultury” towarzyszyć będą także wystawy twórczości artystów: Lucyny i Andrzeja Kozłowskich oraz Karoliny Sideł-Kozieł.
Nie zabraknie jadła i picia. Będziemy częstować pieczonymi prosiakami, czekać będą również inne atrakcje kulinarne. Przewidziane są wspólne śpiewy i tańce. Koła Gospodyń Wiejskich będą kusić swoimi niepowtarzalnymi wyrobami.
Zabierzcie ze sobą rodziny, przyjaciół i koce piknikowe. Teren Skansenu jest duży – jest gdzie rozłożyć koc i spędzić dzień w cieniu wiekowych drzew.
„Jawor u źródeł kultury” to jedno z największych w Polsce święto kultury ludowej. Zapraszamy serdecznie.
PROGRAM OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KULTURY LUDOWEJ „JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY”
II Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” Kielce – Tokarnia, 17-18 czerwca 2023 r. realizowany jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współorganizatorem festiwalu jest Muzeum Wsi Kieleckiej. Współorganizatorem festiwalu jest Audytorium 17.
Patronat honorowy nad festiwalem objął profesor dr hab. Piotr Gliński Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.