Zdrowa gleba to podstawa produkcji zdrowych roślin, hodowli zdrowych zwierząt i przede wszystkim zdrowia ludzi. Powinna posiadać odpowiedni odczyn pH, a ten można uzyskać dzięki wapnowaniu gleby.
– Wapnowanie jest jedną z najważniejszych praktyk rolniczych oddziałujących zarówno na zdrowie gleby, jak i spełniane przez nią funkcje. Decyduje o ilości i jakości plonów, ma wpływ na różnorodność biologiczną roślin i mikroorganizmów glebowych, a także wpływa na właściwości retencyjne gleby – mówi Krzysztof Domagała doradca ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Wapnowanie poprawia właściwości chemiczne, fizyczne i biologiczne gleb, a wapno jest nawozem ekologicznym, ułatwiającym wielu roślinom pobieranie wielu ważnych składników pokarmowych. Przyśpiesza też mineralizację substancji białkowych i innych organicznych związków azotowych.
Wapnowanie jako zabieg agrotechniczny w rolnictwie poprawia też strukturę gruzełkowatą gleby, zwiększa warstwę próchnicy i poprawia jej jakość.
– Zabieg wapnowania gleb zalecany jest nie tylko na dużych terenach uprawnych czy w sadach i na plantacjach, ale także na działkach czy w przydomowych ogródkach. Wystarczy wymieszać granulki z wierzchnią warstwą gleby. W zależności od jej parametrów można przeprowadzać wapnowanie co dwa-trzy lata, ale w niektórych przypadkach ten zabieg warto wykonać co roku – wyjaśnia Karolina Stępień-Golc ze Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.
Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie nawozów zależy od właściwości gleb i dlatego warto zbadać jej próbkę, na przykład w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach, aby wiedzieć, w jakie składniki ją wzbogacić i w jakim stopniu ją odkwasić.
– Wapna węglanowe stosujemy na gleby lekkie i średnie, a na gleby ciężkie zalecane są wapna tlenkowe, które działają szybciej, mocniej reagują i reakcja jest bardziej gwałtowna – mówi Karolina Stępień-Golc.
Jak tłumaczy ekspert, wapnowanie gleb wapnem węglanowo-magnezowym w prosty sposób wpływa także na zawartość magnezu w roślinach, warzywach i owocach.
– Zdrowa gleba ma znaczenie w utrzymaniu produktywności roślin, dostarczaniu wysokiej jakości żywności, produkcji odpowiedniej ilości i jakości paszy dla zwierząt, zapewnieniu odpowiedniej ilości surowców dla biogospodarki, zwiększeniu różnorodności biologicznej roślin uprawnych i mikroorganizmów glebowych, poprawie gospodarki wodnej oraz biosekwestracji dwutlenku węgla w roślinach i glebie – wylicza Krzysztof Domagała.