Do prawidłowego i bujnego rozwoju rośliny potrzebują gleby o właściwych parametrach. Jednym z ważniejszych jest jej odczyn. Dla większości roślin uprawianych w Polsce najlepszy jest od lekko kwaśnego do zasadowego. Jednak większość ziem w Polsce, w tym w Świętokrzyskiem gleby mają pH kwaśne. Rozwiązaniem jest ich wapnowanie.
Wapnowanie poprawia właściwości chemiczne, fizyczne i biologiczne gleb. Wapno jest nawozem ekologicznym, ułatwiającym wielu roślinom pobieranie wielu ważnych składników pokarmowych. Przyśpiesza również mineralizację substancji białkowych i innych organicznych związków azotowych.
Wapnowanie jako zabieg agrotechniczny w rolnictwie wpływa też na poprawę struktury gruzełkowatej, prowadzi do wzrostu warstwy próchnicy i poprawia jej jakość.
– Warto wiedzieć, że zabieg wapnowania gleb zalecany jest nie tylko na dużych terenach uprawnych czy w sadach i na plantacjach, ale także na działkach czy w przydomowych ogródkach. Teraz właśnie jest dobry czas na przeprowadzenie tego zabiegu, jeśli ktoś nie zdążył z tym jesienią. Wystarczy wymieszać granulki z wierzchnią warstwą gleby. W zależności od jej parametrów można przeprowadzać wapnowanie co dwa-trzy lata, ale w niektórych przypadkach ten zabieg warto wykonać co roku. Pamiętać jednak należy, że stosowanie nawozów uzależnione jest od właściwości gleb, dlatego warto zbadać jej próbkę na przykład w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach, aby wiedzieć w jakie składniki ją wzbogacić i w jakim stopniu ją odkwasić. Wapna węglanowe stosujemy na gleby lekkie i średnie, a na gleby ciężkie zalecane są wapna tlenkowe, które działają szybciej, mocniej reagują i reakcja jest bardziej gwałtowna – mówi Karolina Stępień-Golc ze Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.