Zimą warto postawić na badanie gleby, aby poznać skład i właściwości gleby i zaplanować odpowiednie wiosenne nawożenie.
Gleba jest tworem żywym, który czasami może się bardzo dynamicznie zmieniać, dlatego zima to dobry okres na jej badanie. Analiza pozwoli oznaczyć nie tylko pH, ale i określić wiosenne dawkowanie nawozów.
– Warto wykonać takie badanie, ponieważ jest to pierwszy krok do oszczędności – mówi Katarzyna Sowa Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach.
Najważniejsze badania, które możemy przeprowadzić w stacjach chemiczno-rolniczych to badanie gleb dla potrzeb doradztwa nawozowego w zakresie zakwaszenia (odczyn pH) i zawartości makroelementów tj. fosforu, potasu i magnezu, a także badanie gleb, ziem, podłoży ogrodniczych, wód i pożywek w zakresie zakwaszenia, zasolenia, zawartości azotu, fosforu, potasu, magnezu, wapnia i chlorków.
Wysokość plonów zależy od tego składnika pokarmowego, który w glebie występuje w najmniejszej ilości, dlatego warto sprawdzić, czego na naszym polu brakuje. Dzięki ocenie ze stacji chemiczno-rolniczej, można zaoszczędzić na zakupie nawozów mineralnych.
Dobrą porą na wykonanie badań gleby, jeśli chcemy zakupić nawozy zimą, licząc na lepsze ceny, jest zima.
Ceny we wszystkich okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych są takie same i nie różnią się wysokością od ubiegłorocznych.