Do słoików wędrują właśnie pomidory, ogórki, papryka czy cukinia oraz śliwki, jabłka i gruszki, bo chociaż sezonowe warzywa i owoce są najsmaczniejsze właśnie w lecie i jesienią, kiedy zawierają najwięcej witamin i składników odżywczych, warto ich smak i walory zdrowotne zachować w postaci przetworów na zimę. Można w ten sposób sporo zaoszczędzić.
Najbardziej popularne są zaprawy na zimę z warzyw i owoców, które są tanie i najczęściej jedzone w postaci sałatek czy przystawek do obiadu. Ale nie brakuje też sposobów na sporządzanie przecierów, sosów, soków czy kiszonek.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar – agencję zajmującą się badaniem rynku, domowe przetwory robi ponad połowa Polaków – 51 proc. W co trzecim domu kisimy, w co piątym robimy dżemy i konfitury – 21 proc. W co ósmym gospodarstwie domowym – 13 proc. mrozimy warzywa i owoce.
Polacy najczęściej przygotowują kiszonki – 36 proc., dżemy oraz konfitury (21 proc.). Rzadziej robimy kompoty – 17 proc., suszymy warzywa i owocowe (16 proc.) oraz robimy sałatki w słoikach – 15 proc.
Najwięcej przetworów robią ludzie, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze, najmniej przedstawiciele młodego pokolenia.