Niektórym warzywom niestraszne mrozy, śniegi i zawieje. Nawet w takich warunkach nie tracą wartości odżywczych, a nawet zyskują na smaku. Jakie warzywa mogą zimować w gruncie i jak zaplanować taką uprawę?
Zimą, gdy trudno w naszej diecie o świeże owoce i warzywa pełne witamin i składników mineralnych, można sięgnąć po pełnowartościowe odżywczo rośliny zimujące na grządkach. Niektóre dobrze znoszą tylko lekkie przymrozki – do -5 °C i te należy zebrać na początku zimy, inne wytrzymają nawet mróz powyżej -15 °C.
Do tych, którym mróz niestraszny należy wiele warzyw kapustnych. Kapustę białą, czerwoną czy włoską trzeba chronić, gdy temperatura jest niższa niż -4-9 °C. Zimą dostarczą nam one witamin: C, K, A, tych z grupy B oraz wapnia, żelaza, magnezu.
Z kapustnych najbardziej odporna na mróz jest brukselka, która jest smaczna nawet po przemrożeniu. Do wiosny można zbierać także jarmuż. To roślina całkowicie mrozoodporna.
Zimą można też zbierać roszponkę, również całkowicie odporną na mróz, podobnie jak: szczaw, szczypiorek, skorzonera czy szalotka oraz czosnek i chrzan. Zimę w gruncie przetrwa również wiele odmian porów.
Podczas wyjątkowo mroźnej i bezśnieżnej zimy warto jednak zabezpieczyć rośliny przed niekorzystną aurą, aby nie doszło do przemarzania warzyw. Posłużą do tego celu słomiane maty czy liście, a także agrowłóknina.
Zakładając uprawę warzyw zimujących w gruncie, warto pamiętać, że będą one najlepiej rosły na podłożu żyznym, przepuszczalnym i bogatym w składniki odżywcze. Wymagają zacisznego, osłoniętego i słonecznego stanowiska. Nie zapomnijmy też o podlewaniu. Podczas wiązania główek dużej ilości wody potrzebuje brukselka, w okresie suszy podlewania wymagają też pory. Dla niektórych roślin, np. jarmużu, wysuszający, zimowy wiatr może być bardziej szkodliwy od mrozu.
Wiele warzyw zimowych uprawia się z rozsady. Sadzonki jarmużu czy brukselki do gruntu wysadza się od czerwca do lipca. Pod koniec maja wysadzamy pory. Wprost na miejsce upraw wysiewamy np. roszponkę, której nasiona na zbiór zimowy wysiewa się we wrześniu. Warzywa zbierane zimą wymagają zasilania nawozami – duże potrzeby pokarmowe ma choćby brukselka czy modrak morski. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy też regularne odchwaszczanie oraz spulchnianie podłoża.