Bellarosa, Gwiazda, Vineta i Bohun to wczesne odmiany ziemniaków zalecane na rok 2023 dla województwa świętokrzyskiego. Ich dużą przydatność do uprawy w warunkach naszego regionu potwierdziły w ostatnich latach w doświadczeniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Czym się wyróżniają?
– Dzięki liście rekomendowanym odmian rolnikom będzie łatwiej dokonać wyboru najlepszych ziemniaków dostosowanych do lokalnych warunków gospodarowania – mówi dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Ewa Kotarska.
Bellarosa – plenna i wczesna odmianą ziemniaka, która należy do typu konsumpcyjnego B, czyli ogólnoużytkowego. Odznacza się bardzo dobrym smakiem. Bulwy Bellarosy mają kształt owalny, a oczka położone są na nich płytko lub średnio płytko. Zawartość skrobi w bulwach wynosi średnio 12,2 proc. Skórka bulw jest czerwona, lekko szorstka, a miąższ ma barwę od jasnożółtej do żółtej, nie ciemnieje w postaci surowej i po ugotowaniu. Odmiana ta wcześnie osiąga przydatność handlową i na początku lipca może być już przeznaczana na sprzedaż. Zalecana jest do uprawy na terenie całego kraju. Ma średnie wymagania glebowe oraz wodne. Jest odporna na suszę. Bellarosa jest bardzo podatna na zarazę ziemniaka, odporna na mątwika ziemniaczanego, średnio podatna na parcha i czarną plamistość, a także mało podatna na rdzawą plamistość.
Gwiazda – wczesna odmiana ziemniaka o okrągło owalnych bulwach, płytkich oczkach i żółtym miąższu. Odmiana zalicza się do grupy wczesnej i wyróżnia się szybkim wzrostem w początkowym okresie wegetacji. Ma bardzo dobry smak. Gwiazda to odmiana wyróżniająca się bardzo wyrównanymi bulwami, które praktycznie w całości nadają się do handlu. Odmiana ma przeciętne zapotrzebowanie na wodę. Wymagania glebowe ma średnie. Wschody równomierne i bardzo intensywne. Wymagania nawozowe średnie. Gwiazda wyróżnia się trwałością przechowalniczą.
Vineta – wczesna odmiana ziemniaków. Odporna na suszę, odznacza się wysoką jakością kulinarną i bardzo dobrym smakiem. Należy do typu konsumpcyjnego AB, czyli pośredniego – sałatkowego i ogólnoużytkowego. Bulwy ziemniaków należące do tej odmiany zwierają 12,7 proc. skrobi, a ich miąższ po ugotowaniu lekko rozsypuje się. Kolor miąższu jest jasnożółty, a skórka bulw jest średnio chropowata. Wschodzi wcześnie i do późnej wiosny zachowuje dobrą jakość konsumpcyjną, bulwy bardzo dobrze przechowują się. Najlepiej uprawiać tę odmianę na glebach lekkich i średnich. Odmiana ma średnie wymagania wodne i jest odporna na suszę. Jest odporna na mątwika ziemniaczanego oraz średnio odporna na zarazę ziemniaczaną i alternariozę. Jest też mało podatna na uszkodzenia, parcha i rdzawą plamistość oraz średnio podatna na czarną plamistość.
Bohun – wczesna odmiana ziemniaka o okrągłym, regularnym kształcie, płytkich oczkach oraz gładkiej żółtej skórce. Bulwy odmiany Bohun predysponują do mechanicznego obierania. Ma średnie wymagania wodne oraz nawozowe i glebowe. Jest odmianą dedykowaną długiemu przechowywaniu, nabiera walorów smakowych wraz z przechowywaniem, nie tracąc ich do późnej wiosny. Jest najplenniejszą odmianą w grupie wczesnych.