Zagroda to ważny element wiejskiego krajobrazu. Jak ją urządzić i zadbać o jej estetykę i funkcjonalność?
Aby osiągnąć zamierzony efekt należy przestrzegać kilku zasad. W aranżacji przestrzeni pomoże jej podział na części, w zależności od ich przeznaczenia i funkcji.
Część najbliżej domu powinna być przeznaczona na ogród reprezentacyjno-ozdobny, zwany przedogródkiem. Zamierzony efekt pozwoli uzyskać odpowiedni dobór roślin dekoracyjnych o każdej porze roku. Wiosną powinny tu kwitnąć: przebiśniegi, krokusy, tulipany, forsycje i bzy. Latem malwy, floksy, łubiny, ostróżki, tawuły i hortensje, zaś jesienią astry, złocienie i rozchodniki. Zimą najlepiej sprawdzą się świerki, jałowce czy żywotniki.
Kolejna część to ogród wypoczynkowy, gdzie można ustawić grill, przygotować miejsce na ognisko, wybudować zbudować altanę czy plac zabaw dla dzieci. Dopełnieniem będą przystrzyżony trawnik oraz drzewa, które w upalne dni dadzą cień.
Ważną rzeczą w zagrodzie jest wydzielenie części gospodarczej, przeznaczonej do przechowywania narzędzi, maszyn czy urządzeń rolniczych. Każda maszyna czy narzędzie powinny mieć tu określone miejsce. Parking zaplanować należy z dala od miejsc zabaw dzieci. Należy zadbać o właściwy sposób składowania nawozów mineralnych, odpadów organicznych i nieorganicznych.
Ważna jest przestrzenią jest część użytkowa do uprawy warzyw i ziół, z małymi szklarenkami oraz drzewami i krzewami owocowymi.
Na większych powierzchniach możemy wykorzystać dekoracje, takie jak:
- Pergole, czyli podpory dla pnących roślin, które pełnią zarówno funkcje użytkowe, jak i ozdobne. Dzięki nim można wyeksponować rośliny, zaakcentować ścieżki, bramy i przejścia. Do wyboru mamy pergole drewniane bądź metalowe, o różnych kształtach.
- Donice. Niektóre rośliny warto eksponować w takiej formie. Nabierają wówczas dodatkowego znaczenia dekoracyjnego. Do wyboru mamy szereg różnorodnych naczyń zarówno stylizowanych na naczynia antyczne, ale też nowoczesne.
- Stylizowane ozdoby ogrodowe, jak figurki ptaków, elementy małej architektury, dawne sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze oraz zioła.
- Fontanny ogrodowe, cieki wodne i oczka to również nieodzowne wyposażenie ogrodu. Woda bowiem stanowi nieodłączną część natury, ożywia krajobraz i dodaje mu energii. Jednak takie rozwiązanie ma sens jedynie w większych ogrodach, gdzie będą miały szansę odpowiednio wybrzmieć.
- Oświetlenie to prosty i efektowny sposób na ozdobienie ogrodu. Dekoracyjne lampiony i latarnie najlepiej zgrupować kilka i wykreować z nich kompozycję. Dobrze prezentują się zarówno w pobliżu strefy wypoczynkowej, przy stole, jak i tuż pod domem.
O estetyce gospodarstwa decyduje także ogrodzenie i zadrzewienie osłonowe które powinny być dopasowane do otaczającego krajobrazu i wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno i kamień. Bramy i furtki powinny otwierać się do wewnątrz nieruchomości i być wyposażone w dzwonek i skrzynki na listy. Najładniejszym wykończeniem ogrodzenia jest zieleń ozdobna i osłonowa – czyli żywopłoty, które pełnią rolę nie tylko dekoracyjną, są też osłoną od sąsiadów, izolacją od kurzu, hałasu i zanieczyszczeń.