Są 4 miliony złotych na dofinansowanie zadań z terenu województwa świętokrzyskiego w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”. Rolnicy mogą składać wnioski o pomoc finansową do końca bieżącego roku.
Dlaczego warto skorzystać z programu i komu jest on dedykowany, wyjaśnia Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
– Wapnowanie gleby to bardzo ważny temat dla świętokrzyskich rolników, których gorąco zachęcam do skorzystania z programu, kontynuowanego kolejny rok. Jak wynika z badań chemicznych, w naszym województwie jest bardzo duże zakwaszenie gleby, więc pieniądze na poprawienie jej jakości bardzo pomogą rolnikom nie tylko w uzyskaniu większych, ale i zdrowych plonów. Na ten program w Świętokrzyskiem przeznaczono 4 miliony złotych, do tej pory wykorzystano tylko milion – zachęca do udziału prezes Ryszard Gliwiński.
Jak tłumaczy prezes, stacja chemiczna pobierze próbkę gleby, a rolnik otrzyma zalecenie, jaką dawkę wapna powinien zastosować na hektar w swoim gospodarstwie.
Kwota dotacji do wapnowania gleb jest uzależniona od liczby hektarów:
- do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni, która nie przekracza 25 ha użytków rolnych,
- do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
- do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.
Wnioski o dotacje mogą składać rolnicy posiadający użytki rolne o pH gleby poniżej lub równej 5,5 i powierzchni areału nieprzekraczającej 75 ha.
Wnioski będą rozpatrywane przez Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze w terminie do 31 grudnia 2022 roku i przesłane do biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Wzór wniosku znajduje się na stronie internetowej Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie www.schr.gov.pl oraz stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach www.wfos.com.pl. Wniosek powinien być wypełniony elektronicznie zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb, stanowiącą załącznik do ogłoszenia o naborze.
Poprawnie wypełnioną i zweryfikowaną wersję elektroniczną wniosku należy wydrukować, opatrzeć czytelnym podpisem i złożyć drogą pocztową lub osobiście w sekretariacie Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej wraz z wymaganymi załącznikami.
Przedsięwzięcia objęte dofinansowaniem realizowane będą do 31 grudnia 2023 roku. Koszty kwalifikowane obejmują wyłącznie koszty zakupu: wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego z wyłączeniem kosztów transportu i rozsiewania.