Pierwszy dzień wiosny to symboliczne pożegnanie zimy i radość z rozpoczynającej się cieplejszej pory roku. Przyroda budzi się do życia, dni stają się coraz dłuższe, cieplejsze i słoneczne. Kiedy rozpoczyna się wiosna i co oznacza dla rolników?
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2023 roku przypada 20 marca. W przeciwieństwie do kalendarzowej wiosny data ta jest ruchoma i w niektórych latach może wypaść 21 marca. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. W tym roku astronomiczna wiosna nie pokrywa się z kalendarzową i wypada dzień wcześniej.
Kalendarzowa wiosna ma datę, która nie ulega zmianie. Niezależnie od warunków pogodowych i temperatury na dworze, zaczyna się 21 marca, a kończy 21 czerwca. Od 22 czerwca w kalendarzu jest już lato.
Wiosna to pora roku z umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową temperaturą i umiarkowaną ilością opadów deszczu. Wiosną wszystkie organizmy uaktywniają się po zimowym uśpieniu. Zwierzęta rozpoczynają rozmnażanie. Niektóre ptaki powracają z cieplejszych stref klimatycznych.
Gdy dni stają się coraz dłuższe, a temperatura powietrza wzrasta, do życia budzą się rośliny, wypuszczają liście, zakwitają.
Co oznacza wiosna dla rolnictwa? Wiosną na rolników czekają piętrzące się prace. Należą do nich m.in. przygotowanie gruntów pod zasiewy, zabiegi ochronne, wysiewy nawozów czy siew roślin.
– Na glebach lżejszych, tam, gdzie były wykonywane orki przedzimowe, rolnicy mogą przystąpić do zabezpieczania gruntów przed wysychaniem. Uprawki i nawożenie, to prace przygotowujące stanowiska pod siewy roślin jarych – mówi Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
– Temat przygotowania gleby jest jak najbardziej odpowiedni na marzec. Podstawowa sprawa dla rolników to zatrzymanie w glebie zgromadzonej wody. Jeżeli pozwoli pogoda i temperatura powietrza można już wykonywać w naszym regionie zabiegi przedsiewne. W tej chwili można też wykonywać nawożenie fosforowo-potasowe. W rolnictwie zaczyna się właśnie gorący okres prac polowych – dodaje dyrektor Jerzy Pośpiech.
Ważnym elementem wiosennej agrotechniki są zabiegi ochronne. Wraz ze wzrostem temperatury uaktywniają się zarówno choroby i szkodniki, jak również chwasty, które wegetację często rozpoczynają w znacznie niższych temperaturach niż rośliny chronione. Dzięki temu mają wystarczająco dużo czasu na osiągnięcie zaawansowanych faz rozwojowych, w których stają się mało wrażliwe na działanie herbicydów. Dlatego zwalczanie roślin konkurencyjnych należy rozpocząć najwcześniej jak to tylko możliwe.
Przed siewem zbóż jarych wykonywane są uprawki wiosenne. Ich głównym celem jest zachowanie zmagazynowanej przez zimę wilgoci, przyśpieszenie ogrzewania górnej warstwy gleby, otrzymanie właściwej, gruzełkowatej struktury wierzchniej warstwy gleby oraz wprowadzenie herbicydów oraz nawozów doglebowych.