Do roślin bardzo łatwych w uprawie należy koperek – jedno z naszych ulubionych wiosną warzyw. Wystarczy wysiać nasiona prosto do gruntu, by po dwóch tygodniach nasiona wykiełkowały i rozpoczęły szybki wzrost. Okres wegetacji kopru to zaledwie 45-50 dni. Koperek można dosiewać przez cały ciepły sezon, aż do jesieni, bo jego zapach i smak urzekają w kuchni.
Czego potrzebuje koperek?
– Można powiedzieć, że wymagania ma niewielkie. Do wzrostu wystarczy mu słoneczna i osłonięta od wiatru grządka, wiosną jeszcze lepsze jest miejsce w tunelu. Lubi wilgotną glebę, ale nie można go uprawiać na stanowisku zbyt wilgotnym. Lubi spulchnioną i żyzną glebę. Szkodniki lub choroby atakują go bardzo rzadko – mówi Urszula Hnidan, uprawiająca warzywa w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Prochownia” w Kielcach.
Do sałatek, zup, mięs, sosów, młodej kapusty i ziemniaków, masła ziołowego, twarożków, kiszonych ogórków, a nawet raków, ślimaków i ryb – polska kuchnia docenia koperek i trudno wyobrazić sobie rodzime potrawy bez jego dodatku. Maj to czas, kiedy nawet niedoświadczony ogrodnik może posiać koperek na przydomowej grządce, a nawet w skrzynce na słonecznym balkonie. Łatwa uprawa koperku da wiele satysfakcji.
Pani Urszula Hnidan nie tylko o koperku wie prawie wszystko.
– Od wielu lat zajmuję się uprawą warzyw i owoców w ogrodzie działkowym. Wcześniej towarzyszyła mi w tym moja mama. Ogromnie cieszy mnie każda roślina samodzielnie wyhodowana. Zajmowanie się pracą na działce daje ludziom w każdym wieku nie tylko potrzebną w każdym wieku aktywność fizyczną, ale i relaks oraz wiele satysfakcji. Jak pyszne i zdrowe są wyhodowane samodzielnie warzywa i owoce, nie muszę chyba nikogo przekonywać – mówi pani Urszula.
Jak wyjaśnia pani Urszula Hnidan, delikatne listki koperku zbiera się wiosną lub latem, ale jeszcze przed kwitnieniem. Wiechy z nasionami kopru zbiera się latem i suszy się w przewiewnym miejscu.