Nawozy, zabiegi uprawowe, nasiona, maszyny i urządzenia rolnicze, a przede wszystkim zboża jare i ozime, grochy, łubiny, bobiki i soja rosnące na poletkach doświadczalnych Stacji Oceny Odmian w Słupi prezentowane będą na dorocznym Dniu Pola w piątek, 14 czerwca.
Dzień Pola to rolnicze święto, organizowane w Słupi dla rolników, mieszkańców obszarów wiejskich, samorządowców i wszystkich osób, które są zainteresowane rolnictwem i doborem właściwych odmian do swoich gospodarstw.
– W tym roku zapraszamy wszystkich w piątek, 14 czerwca, od godziny 10. Nasz Dzień Pola będzie prezentacją oferty chemicznej, nasienne dla rolnictwa, a także parku maszynowego. Centralnym punktem będzie wyjście na poletka doświadczalne, na których będzie można zobaczyć uprawy roślin rolniczych. Uprawiamy całą gamę tych roślin, przede wszystkim gatunki zbóż ozimych, jarych, bobowatych grubonasiennych, soi, ziemniaków. Staramy się zachęcić jak najwięcej rolników do zasiewu sprawdzonych dla województwa świętokrzyskiego odmian, co gwarantuje nie tylko ich dobry rozwój, ale i plonowanie – mówi Ewa Kotarska, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi.
Dla rolników będą też bezpłatne konsultacje ze specjalistami, porady. Wszystko po to, aby mogli wybrać najlepszą odmianę do swojego gospodarstwa.
– Prowadzimy rekomendacje odmian na teren województwa. Jest to Lista Odmian Zalecanych do Uprawy, gdzie wpisywane są do uprawy odmiany, które przeszły minimum dwuletni cykl badań i najlepiej plonują na terenie województwa świętokrzyskiego. Taka wiedza to dla rolnika ogromna korzyść – wyjaśnia Ewa Kotarska.
Jak mówi co roku do Słupi Na dzień pola przyjeżdża bardzo wielu rolników. Nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale i małopolskiego, śląskiego, lubelskiego. Wstęp na Dzień Pola i porady ekspertów są bezpłatne.
– Rolnicy przyjeżdżają do nas po wiedzę. Dzień Pola specjalnie organizowany jest w terminie, kiedy na wsi jest już po skoszeniu siana, a do żniw jeszcze daleko. Rolnicy mają wtedy czas, aby rozejrzeć się w ofercie, zaplanować uprawy, przyjrzeć się maszynom, urządzeniom, porozmawiać z ekspertami i wymienić w swoim gronie doświadczenia – mówi dyrektor Kotarska.