Światowy Dzień Drzewa jest okazją do zasadzenia nowych drzew, które przyczynią się do produkcji tlenu. To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych i miłośnika przyrody, który zaapelował do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa. Dziś jest to akcja znana na całym świecie, a w Polsce obchodzona jest 10 października od 2002 roku.
Akcja służy ochronie drzew oraz podnosić świadomość ekologiczną społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Przez ostatnie 9 lat w ramach Święta Drzewa posadzono w Polsce i na świecie blisko 570 tys. drzew.
Dlaczego obchodzimy Dzień Drzewa? Ponieważ odgrywają one bardzo ważną rolę dla życia na Ziemi. Dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen dla ponad 2500 ludzi. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.
Drzewa pobierają również dwutlenek węgla z atmosfery, dzięki czemu w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat na Ziemi, produkują także największą ilość substancji organicznych i są najważniejszym składnikiem lasów, tworząc środowisko życia dla roślin i zwierząt.
Drzewa regulują również klimat poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza i łagodzenie nagłych zmian temperatury. Stanowią też naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu, a ich korzenie spowalniają procesy erozji gleb, przez co wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia wód. Pełnią również funkcje jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne, a także przeciwpowodziowe, przyczyniając się do umacniania brzegów rzek, jezior i mórz, a sadzone wzdłuż ruchliwych dróg wpływają na ograniczenie hałasu.
Wylesienie ma ogromny wpływ na globalne ocieplenie, ponieważ jest źródłem około 15-20 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Ich niszczenie powoduje zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze, czyli wpływa na wzrost efektu cieplarnianego.