W czwartek, 1 czerwca 2023 roku, obchodzimy Światowy Dzień Mleka, czyli World Milk Day, ponieważ mleko prawie na całym świecie stanowi ważny i cenny składnik codziennego jadłospisu. Polska jest jednym z największych producentów mleka w Europie.
Mleko spożywane jest na całym świecie, a Polska jest jednym z największych producentów mleka na naszym kontynencie. Według danych GUS z 2022 roku bilansowe spożycie mleka krowiego w 2021 r. osiągnęło poziom 251 litrów na mieszkańca i było wyższe o 5 litrów niż w 2020 r.
Mleko jest bogatym źródłem witamin oraz składników odżywczych i mineralnych. Produkty mleczne zawierają witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E. Do ważnych składników mineralnych należą potas, magnez, fosfor oraz cynk, dlatego mleko oraz przetwory mleczne powinny być codziennie spożywane, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. 2 szklanki mleka lub 30 g sera żółtego zaspokaja dziennie zapotrzebowanie organizmu na wapń. Wapń jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który stanowi budulec kości, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie serca, płuc i innych narządów wewnętrznych. Wapń wraz z witaminą D zapobiegają pojawieniu się osteoporozy, która prowadzi do zwiększonej podatności na złamania.
Innymi produktami mlecznymi, bardzo chętnie spożywanymi w skali globalnej są sery żółte. Łącznie istnieje ponad 4000 gatunków sera, zaś w Polsce wytwarzanych jest około 90. Sery dojrzewające stanowią bogate źródło białka, wapnia i witaminy B 12. Sery żółte zawierają o wiele więcej wapnia od serów twarogowych. Polskie sery wyróżniają się doskonałą jakością oraz niewielką ilością soli. Norma europejska wynosi 2,5 proc., zaś w polskim wyrobie nie przekracza 1,5 proc. Coraz więcej osób zaczyna wyrabiać sery żółte według domowych przepisów. Takie sery, podobnie jak domowy chleb czy inne produkty nie zawierają chemii. Mleko i najróżniejsze przetwory mleczne, ze względu na dobroczynne składniki są zdrowe.