We wtorek, 30 maja, przypada w tym roku Światowy Dzień Soku. Święto warto uczcić szklanką soku owocowego lub warzywnego.
Dlaczego warto pić soki? Po pierwsze, dlatego, że są po prostu pyszne, a pod drugie – soki owocowe i warzywne zawierają wiele witamin i składników mineralnych.
Soki są naturalne i są dobrym uzupełnieniem codziennej, zdrowej diety. Mogą też każdego dnia pomóc zmniejszyć niedobory warzyw i owoców w menu. Szklanka to okazja, by spożyć ich dodatkową porcję.
Dietetycy i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają, by codziennie zjadać minimum 400 g, czyli pięć porcji warzyw i owoców. Jak się jednak okazuje w Polsce dzienne spożycie warzyw i owoców wynosi rocznie zaledwie około 280 g na osobę.
Oficjalne zalecenia mówią, że 200 ml szklanka soku może zastąpić jedną z zalecanych porcji warzyw i owoców, a w przypadku osób starszych – nawet dwie. I nic dziwnego, bo soki to rzeczywiście skarbnice zdrowia – w ich składzie znajduje się mnóstwo składników mineralnych, witamin, folianów, potasu i zdrowych fitosubstancji, a także błonnik i pektyny. Zawierają porównywalne ilości składników odżywczych, co owoce, z których je wyciśnięto.
Jak soki mogą przysłużyć się zdrowiu? Podnoszą odporność organizmu, wzmacniając system immunologiczny, wykazują działanie przeciwutleniające, korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, działają przeciwzapalnie, mogą pomóc wyregulować zaparcia, poprawiają wygląd włosów, skóry i paznokci.
Sok warzywny czy owocowy? Soki warzywne są zdrowsze niż owocowe – mniej kaloryczne i bardziej obfitujące w witaminy, minerały i antyoksydanty. Mimo ich wielu zalet, warto zachować jednak ostrożność. Soki owocowe nie mogą zawierać żadnych dodatków, ale warzywne – owszem. Dodawać do nich można sól, zioła i przyprawy. Warto czytać etykiety i wybierać soki warzywne bez dodatku soli.