W roku 2022 Światowy Dzień Wegan przypada we wtorek, 1 listopada. Promuje weganizm, czyli styl życia eliminujący wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, zarówno z diety, jak i innych sfer. Jak jednak pokazują dane GUS na temat żywienia, statystycznie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego nie tylko nie rezygnują z mięsa, lecz jedzą go coraz więcej.
Światowy Dzień Wegan jest okazją do prowadzenia akcji uświadamiających na temat zwierząt przeznaczonych do ubojni i ochrony środowiska. Motywacją wegan jest „współczucie dla cierpiących oraz szacunek dla życia”.
Ten dzień jest także okazją do podkreślenia roli warzyw i owoców oraz zbóż i w codziennej diecie człowieka.
Jak wynika jednak z ostatnich danych GUS, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego w 2021 r. jedli mniej warzyw, owoców, serów, masła, pili mniej mleka, ale spożywali więcej niż w latach poprzednich mięsa i cukru.
W porównaniu z przeciętnym spożyciem w kraju, w województwie świętokrzyskim odnotowano większe spożycie na osobę m.in.: cukru – o 40 proc., mięsa o 18,1 proc., w tym mięsa surowego o 20,5 proc. – drobiu o 26,2 proc. Zdecydowanie mniej jedzono: serów i twarogów – o 15,5 proc., owoców – o 12,7 proc. oraz masła – o 12,5 proc.
Kim są weganie?
Rezygnują ze spożywania nie tylko mięsa, ale także innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak: nabiał (w tym jajka) oraz miód. Weganie nie stosują kosmetyków i nie kupują ubrań powstałych z odzwierzęcych surowców (skóry, futra, wełna, jedwab), nie biorą udziału w rozrywkach, w których wykorzystuje się zwierzęta. Bojkotują także wszelkie produkty testowane na zwierzętach. Zawieszenie przestrzegania tych zasad dopuszczają tylko, kiedy jest to niezbędne do przetrwania.