Wsparcie dla świętokrzyskich rolników było we wtorek, 18 lutego bieżącego roku tematem spotkania informacyjno-konsultacyjnego pod tytułem „Wspólnie dla rolnictwa II”, zorganizowanego już po raz drugi przez Świętokrzyski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.
Celem spotkania było podjęcie tematów i problemów, z którym obecnie mierzy się nasze świętokrzyskie rolnictwo.
Jak mówił podczas spotkania wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, który objął wydarzenie patronatem: – To ważne, że służby spotykają się i konsultują wszelkie działania, które będą dla rolnictwa strategiczne w danym okresie.
Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Piotr Żołądek podkreślił ogromną wagę współpracy poszczególnych instytucji działających na rzecz świętokrzyskich rolników.
– Dzisiaj nie można bowiem rolnika zostawić samego. W gąszczu przepisów to bardzo ważne zadanie wielu instytucji. Rolnik nie musi być posiadać przecież wiedzy ekonomicznej, finansowej, prawniczej. W tym wszystkim pomaga rolnikowi właśnie Agencja oraz ośrodki doradztwa rolniczego i wszystkie instytucje otoczenia rolnictwa. My nie ograniczamy się tylko do naszej działalności. Staramy się być bardzo pomocni wszędzie tam, gdzie nasza pomoc przyda się rolnikom. Rolnik ma bowiem zajmować się uprawą ziemi, hodowlą, a reszta pracy należy do wyspecjalizowanych jednostek – mówił na spotkaniu w Kielcach Piotr Żołądek.
Jak podkreślił dyrektor, rolnik ma prawo oczekiwać, żądać pomocy, a urzędnicy mogą tylko prosić o współpracę.
– Prosimy, żeby ten rok był rokiem wzajemnej dyscypliny i mobilizacji, ponieważ zamykamy program PROW – bardzo ważny, mamy jeszcze bardzo dużo środków finansowych do wydatkowania. Jeżeli narzucimy sobie świadomą dyscyplinę i poczucie wzajemnej odpowiedzialności za rolnika, to najbliższe miesiące będą bardzo efektywne i ten program zamkniemy, nie zwracając nawet przysłowiowej niewykorzystanej złotówki – wyjaśnił Piotr Żołądek.
I dodał: – W naszych statystykach ponad 7 tysięcy rolników aktywnie korzysta ze wsparcia unijnego. Widać, że wśród naszych gospodarstw są takie, które można nazwać towarowymi, czyli takimi, które podnoszą swoje możliwości produkcyjne, rozwijają park maszynowy, udoskonalają proces uprawy, produkcji. To jest niezwykle ważne, żeby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich instytucji związanych z rolnictwem w regionie, izby rolnicze, instytucje świadczące usługi doradcze dla rolnictwa jak również Związki Zawodowe związane z rolnictwem. Obecne były także szkoły rolnicze z województwa świętokrzyskiego.