Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców o warzywach, owocach i kwiatach wie prawie wszystko. Podzielił się informacjami na temat uprawy papryki i przepisami na zdrowe przetwory przygotowane z tego warzywa.
– Papryka jest warzywem bardzo popularnym, wykorzystuje się ją w różnej postaci do konsumpcji na bieżąco lub na przetwory. Jej owoce na własne potrzeby można uprawiać na działce. Od kilkunastu lat uprawiam paprykę w działkowym tunelu, na powierzchni około 6 metrów kwadratowych, w sąsiedztwie pomidorów, które uprawiane są na większej części z całości 18 metrów kwadratowych, jakie zajmuje tunel – mówi prezes Edward Galus.
Mimo że za oknami jesień, można już przygotowywać się do wiosennego sezonu na działce. Jak produkować rozsadę papryki?
– Rozsadę papryki przygotowuję w domu na parapecie okiennym. Nasiona różnych odmian wysiewam około 14 lutego – cykl produkcji trwa dość długo, ponieważ papryka wymaga wysokiej temperatury (25- 28 °C), a w mieszkaniu jest to jedynie 20-21 °C. Przedłuża to okres produkcji rozsady. Po wschodach, około 10-14 dni, siewki są pikowane do paletek o średnicy 4 cm w warzywny substrat torfowy. Po 3 – 4 tygodniach rozsada jest przesadzana do doniczek prostokątnych o średnicy 7 cm, z których rośliny są sadzone na miejsce stałe do tunelu pod koniec kwietnia lub na początku maja.
Przez 2-3 tygodni rozsada papryki w tunelu na noc jest przykrywana geowłókniną.
Na jakie odmiany postawić? Uprawiane odmiany zmieniają się na przestrzeni lat.
– Do uprawy wybieram odmiany wczesne i średnio wczesne o grubej ściance owoców. Dobre do uprawy są odmiany produkcyjne, konfekcjonowane do małych opakowań po 7-10 nasion w torebce. W tym roku uprawiałem następujące odmiany:
Dumas – w typie pomidorowej o grubej ściance owoców około 10 milimetrów, wadze do 90 gramów, wcześnie wchodzi w owocowanie, plenna, zwarta we wzroście, szczególnie polecana do sałatek;
Bianca F1 – owoce kremowe, typu blok, wczesna – owocuje jako pierwsza, wada to cienkie ścianki owoców;
Kubista F1 – owoce pomarańczowe kształtu kwadratowego, dorasta do 190 gramów, średnio wczesna, plenna;
Yolo Wonder– czerwone owoce typu blok o masie do 250 gramów, bardzo plenna;
Priścilla F1 – średnio wczesna owoce czerwone typu block o wadze do 235 gramów;
Tesla F1 – owoce koloru żółtego typu blok grubość ścianek 8-9 mm, soczysta bardzo smaczna do bezpośredniego spożycia i na przetwory
Parade – owoce w typie wąskiego stożka w pełni dojrzałe czerwone o grubym, soczystym miąższu, polecana na surowo do sałatek, ale może być użyta też na przetwory.
Papryka ostra odmiana Cayenne Red – w uprawie jedna roślina, która owocuje bardzo obficie i w stanie świeżym lub suszonym służą jako przyprawa do zaostrzenia smaku różnych potraw.
Uprawa w tunelu
– Podłoże do uprawy papryki jesienią jest nawiezione obornikiem, a przed sadzeniem zastosowana jest Azofoska w ilości 1,5 dag na metr kwadratowy. Powierzchnia tunelu w całości jest pokryta czarną folią z otworami do posadzenia roślin. Folia ma na celu zmniejszyć parowanie podłoża, a co za tym idzie – wilgotność w tunelu. Ogranicza przez to częstotliwość podlewania roślin i zachwaszczenie tunelu, a zatem również czas przeznaczany na zabiegi pielęgnacyjne.
Po posadzeniu rośliny są podlane, a następnie nie podlewane przez dwa tygodnie w celu zbudowania głębszego systemu korzeniowego.
W trakcie uprawy podlewane są 2-3 razy w tygodniu. Zależy to od wilgotności podłoża i temperatury zewnętrznej. Po miesiącu od posadzenia, jednocześnie z podlewaniem są zasilane co 7-10 dni Plantonem P. W trakcie uprawy rośliny kwitnące i wiążące owoce są też zasilane dolistnie, dwukrotnie roztworem Wapnowitu w celu zapobiegnięcia chorobie – suchej wierzchołkowej zgniliźnie owoców. W trakcie uprawy usuwany jest pierwszy zawiązek owocu w rozgałęzieniu pędów. Ograniczana jest ilość pędów na roślinie do trzech. W końcu sierpnia rośliny są ogławiane, aby zawiązki mogły dorosnąć do odpowiedniej wielkości, kiedy uprawa jest likwidowana około 10- 15 października.
W trakcie uprawy nie ma potrzeby ochrony roślin przed chorobami, natomiast należy obserwować rośliny czy nie pojawia się na stożkach wzrostu mszyca, którą należy zwalczać w początkowym okresie. Później trudniej jest ją opanować. Można zastosować ekologiczny Siltac Ec, jeśli on nie zadziała, wówczas zastosować Karate lub Mospilan.
Uzyskane owoce pozwalają na ich bieżącą konsumpcję w postaci dodatków do sałatek, lecza lub do faszerowania, a także do wykonania różnych przetworów – wyjaśnia Edward Galus.