Uprawie soi poświęcone było szkolenie, które 30 marca odbyło się w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian COBORU w Słupi Jędrzejowskiej. W warsztatach wzięło udział wielu rolników, którzy już uprawiają tę roślinę lub planują obsianie nią swoich pól.
Soja jest coraz chętniej uprawiana przez rolników. W ostatnich latach znacząco wzrosła powierzchnia zasiewów, obecnie wynosi ona około 58 tys. hektarów. Wiele elementów agrotechniki wymaga jednak doskonalenia.
Ewa Kotarska – dyrektor stacji, omawiała szczegóły Inicjatywy Białkowej COBORU, która zakłada zwiększenie liczby doświadczeń w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) o doświadczenia z roślinami bobowatymi grubonasiennymi i tworzeniem listy odmian zalecanych do uprawy dla tej grupy roślin.
Przedstawiono ofertę odmianową i wybrane elementy agrotechniki, jak: dobór gleby, termin siewu, a także zaprawianie nasion specjalną zaprawą bakteryjną wiążącą azot z powierza.
Zaprezentowano także zalety soi i kalkulację ekonomiczną jej uprawy oraz ochronę herbicydową soi i ofertę nawozów uaktywniających fosfor i wiążących azot, ale stosowanych dolistnie.
Podczas spotkania rolnicy wymieniali doświadczenia. Jako największe zagrożenie w uprawie soi wskazywali gołębie grzywacze. Brak jest skutecznych metod ich odstraszania, a mogą one powodować znaczne straty w zasiewach.
Co wiemy o soi? To roślina, która jest cennym źródłem białka, witamin i minerałów. Właśnie z niej przygotowuje się popularne tofu. Ma także zastosowanie w lecznictwie. Jest gatunkiem rośliny strączkowej, należącej do rodziny bobowatych. W kuchni azjatyckiej znana jest od wielu wieków, jako pierwsi wykorzystywali ją Chińczycy. Obecnie głównymi producentami soi są: Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Afryka i Japonia, kraje południowej Europy.
Soja jest chętnie uprawiana ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnego białka o korzystnym dla człowieka profilu aminokwasów. Jest również rośliną oleistą, wytłacza się z niej olej wykorzystywany zarówno w gastronomii, jak również w przemyśle kosmetycznym i budowlanym.
Badania dowodzą, że istnieje zależność między regularnym spożywaniem produktów sojowych, a zmniejszoną zachorowalnością na część nowotworów – przede wszystkim piersi i prostaty. Zawarte w soi izoflawony mają działanie redukujące ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym choroby wieńcowej i miażdżycy. Pomagają w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego krwi, wspomagają metabolizowanie tłuszczów, obniżają poziom cholesterolu całkowitego, w tym jego frakcji LDL i trójglicerydów przy jednoczesnym podniesieniu poziomu „dobrego cholesterolu”. Soja może też obniżać poziom glikemii. Fitoestrogeny zawarte w soi mają też znaczenie w profilaktyce osteoporozy, zwiększając gęstość mineralną kości.