Bogumiła Wychowaniec z Huciska w gminie Strawczyn oraz Andrzej Lasak ze Szczerbakowa w gminie Wiślica będą starostami Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich 2024, które odbędą się w niedzielę, 8 września, w Parku Etnograficznym w Tokarni. Podczas Dożynek dziękować będziemy za plony. Zapowiada się niedziela pełna ciekawych obrzędów, muzyki i tańca.
Kim są starostowie, którzy podczas XXIV Dożynek Wojewódzkich przewodzić będą uroczystościom i obrzędom dożynkowym?
Starościna Dożynek Bogumiła Wychowaniec razem z mężem Sławomirem, prowadzi gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Małżonkowie posiadają 105 warchlaków i tuczników oraz 15 macior. Dodatkowo, na ich gospodarstwie znajduje się małe stado bydła oraz prowadzone są uprawy na 48 hektarach, gdzie rosną głównie zboża oraz rośliny strączkowe, takie jak groch i łubin. Ich gospodarstwo jest nowoczesne i zmechanizowane.
Starosta Dożynek Andrzej Lasak z żoną Jolantą prowadzi w Szczerbakowie, w gminie Wiślica gospodarstwo hodowlane o powierzchni 45 hektarów. Specjalizuje się hodowli trzody chlewnej. Rocznie produkuje około 2 tysięcy tuczników w cyklu otwartym. Małżeństwo zajmuje się także uprawą zbóż, rzepaku i kukurydzy, a także – na 0,5 ha gruntu – czosnku.
Gospodarstwo państwa Lasaków jest nowoczesne i wyposażone w wydajny, sprzęt rolniczy, m.in. ciągniki, kombajn zbożowy, przyczepy, opryskiwacz, agregaty uprawowo-siewne oraz inne maszyny niezbędne do pracy rolnej.
Jak informują organizatorzy, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, dożynki rozpocznie o godzinie 10.45 korowód dożynkowy, który przejdzie do Sektora Małomiasteczkowego skansenu, do Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Korowód poprowadzi Orkiestra Dęta gminy Daleszyce, która za trzy lata obchodzić będzie 100-lecie istnienia. O godzinie 11 rozpocznie uroczysta msza święta, podczas której poświęcone zostaną najpiękniejsze wieńce dożynkowe ze wszystkich powiatów województwa.
Po nabożeństwie, na scenie w Sektorze Małomiasteczkowym, będzie miał miejsce obrzęd dożynkowy, z ośpiewaniem i obtańczeniem przez zespoły ludowe wszystkich wieńców dożynkowych z terenu województwa świętokrzyskiego. Najpiękniejszy z nich reprezentować będzie nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, w niedzielę, 14 września.
Po południu, o godzinie 15.30 rozpocznie się Koncert Muzyki Ludowej, podczas którego wystąpią znane i lubiane zespoły folklorystyczne z terenu województwa świętokrzyskiego: Zespół Złoty Kłos, Kapela Działoszacy, Zespół Domaszowianie, Zespól Pieśni i Tańca Łopuszno oraz Kapela Macieja Ulewińskiego.
Będzie też wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, stoiska jednostek samorządowych, stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi. Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum wsi Kieleckiej liczy przynajmniej na tylu gości, co przed rokiem, kiedy to do Parku Etnograficznego przyjechało ponad 10 tysięcy osób.