Na targu, ulicznych stoiskach, w sklepie – przed świętami Bożego Narodzenia karpia kupić można w wielu miejscach handlowych. Warto przypomnieć przepisy prawa, które stworzono, aby zminimalizować cierpienie zadawane zwierzętom i traktować je w humanitarny sposób. Główny Lekarz Weterynarii daje handlowcom i konsumentom jasne wytyczne.
Przypomina o przepisach dotyczących sprzedaży detalicznej karpi i zaleca, aby sprzedaż ryb odbywała się wyłącznie po ich uprzednim ich uśmierceniu, które zgodnie z Europejskim Urzędem do spraw Bezpieczeństwa Żywności powinno odbywać się w sposób humanitarny, uwzględniający specyfikę tych zwierząt. Do humanitarnych metod ogłuszenia ryb należą metody mechaniczna i elektryczna. Powinno się to odbywać w miejscu osłoniętym lub wydzielonym tak, aby uniknąć udziału i obecności osób postronnych, przede wszystkim dzieci.
Przepisy dotyczące personelu jasno określają, że sprzedawcy muszą mieć ukończone 18 lat oraz doświadczenie przy hodowli i chowie ryb albo odbyte szkolenie z zakresu dobrostanu, ogłuszania i uśmiercania ryb.
Jakie są zalecenia dotyczące warunków przetrzymywania żywych ryb:
- baseny – szczelne, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach,
- woda – czysta, natlenowana lub napowietrzana; wymiana 1/3 objętości wody basenu co 12 godzin,
- zagęszczenie – maksymalne zagęszczenie przy stosowaniu natlenowania wody 1kg masy ryby/1l wody,
- optymalna temp. wody 4 – 6 ºC maksymalnie 10 ºC,
- ryby bez widocznych uszkodzeń; ryby posiadające rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.
Jak przenosić żywe ryby i w jakich opakowaniach?
Przepisy mówią, że w przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą opakowanie do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta powinno być napełnione wodą. Podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji – dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody.
Główny Lekarz Weterynarii zaleca, aby żywe ryby z miejsca zakupu do domu przenosić w jak najkrótszym czasie, a opakowania indywidualnie używane przez klienta w celu przenoszenia ryby żywej spełniały zalecane wymagania.