Do obiegu wprowadzono dwa nowe znaczki pocztowe z emisji „Owady pożyteczne”, przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Pocztę Polską. Na znaczkach widnieją rysunki owadów: żagnicy jesiennej oraz biedronki siedmiokropki.
O serii
Seria znaczków prezentuje mniej znane organizmy pożyteczne. Do tej pory zostały wydane dwa znaczki – przedstawiające biegacza wręgatego oraz omomiłka wiejskiego. Znaczki z serii „Owady pożyteczne” przygotowywane są w ramach działań związanych z upowszechnianiem wiedzy na temat integrowanej ochrony roślin.
Integrowana ochrona roślin – co to jest?
Integrowana ochrona roślin służy zrównoważonemu, a zarazem ograniczonemu do minimum, stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin. Można do tego wykorzystywać procesy, które naturalnie występują w przyrodzie i ograniczają rozwój agrofagów szkodliwych dla roślin.
W tym celu należy umieć rozpoznawać pożyteczne organizmy i stwarzać im optymalne warunki do rozwoju.
Żagnica jesienna (Aeshna mixta)
To ważka, która występuje głównie nad wodą, w pobliżu stawów i jezior. Środowisko wodne jest niezbędne do rozwoju jej larw. Żagnica jesienna nie pokonuje dużych odległości. Ważki są bardzo aktywnymi drapieżcami. Atakują w locie m.in. błonkówki, motyle i chrząszcze – głównie owady występujące najliczniej w danej okolicy. Larwy ważki polują na organizmy wodne np. ślimaki, larwy komarów, kijanki żab. Ważki odgrywają ważną rolę w naturalnym procesie ograniczania liczebności wielu szkodników upraw rolniczych i leśnych.
Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata)
W Polsce występuje ponad 70 gatunków biedronek. Wśród nich najbardziej znana jest biedronka siedmiokropka. Występuje wszędzie, gdzie może znaleźć pożywienie: w uprawach rolniczych, ogrodach, sadach, parkach, na obrzeżach lasów, na łąkach i na brzegach zbiorników wodnych. Owady dorosłe i larwy są drapieżnikami. Żywią się przede wszystkim mszycami, pluskwiakami (np. wełnowcami, tarcznikami, miodówkami), larwami muchówek i chrząszczy, młodymi gąsienicami niektórych motyli oraz przędziorkami. Larwa zjada znacznie więcej mszyc niż dorosły osobnik – nawet do 600 osobników w ciągu swojego życia. Biedronka siedmiokropka zimuje pojedynczo lub w grupach na poddaszach i strychach, w mieszkaniach, drewutniach, a także w korze drzew lub w ściółce – wśród liści.