W 2024 roku KOWR prowadził intensywne działania związane z przejmowaniem i restrukturyzacją gruntów wracających z umów dzierżawy, tzw. 30-tek. Między innymi dzięki temu było możliwe wydzierżawienie 43 tysięcy hektarów, czyli o 65 procent więcej niż w roku 2023 – poinformował dyrektor generalny KOWR Henryk Smolarz.
– Zagospodarowanie państwowych gruntów jest jednym z ważniejszych zadań prowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – zaznaczył Smolarz. Dodał, że obecnie najwięcej kontrowersji wzbudza problem zagospodarowania gruntów zwracanych przez dotychczasowych dzierżawców. Chodzi o tzw. 30-tki. Aby ziemia mogła trafić do rolników, grunty muszą być odpowiednio przygotowane do sprzedaży, a to wymaga czasu – wyjaśnił.
Według stanu na 31 grudnia 2024 roku w dzierżawie było 1 mln 50 tys. ha na podstawie 70,3 tys. umów. Obecnie dzierżawa jest podstawową formą zagospodarowania gruntów Skarbu Państwa.
W sumie KOWR obsługuje ok. 70 różnych mechanizmów wspierających rozwój polskiej wsi i rolnictwa. Do najważniejszych imprez firmowanych przez KOWR Smolarz zaliczył aukcję koni arabskich „Pride of Poland”, która odbywa się co roku w połowie sierpnia w Janowie Podlaskim oraz ogólnopolski Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich pod nazwą „Bitwa Regionów”.
/KOWR/