Choć pochodzi z Azji i Afryki, jaśmin, jasminum w Polsce od setek lat jest rośliną bardzo popularną w ogrodach i parkach. Zachwyca obfitością białych kwiatów o bardzo intensywnym, słodkim zapachu. Łatwą w uprawie roślinę można prowadzić także jako żywopłot czy pnącze.
W nowocześnie zaaranżowanych ogrodach obecnie trudno go spotkać, ale nie sposób wyobrazić sobie starych ogrodów czy wiekowych parków bez jaśminu pachnącego. najczęściej prowadzony jest w formie krzewu, można jednak uformować z niego szczelny parawan w formie żywopłotu. Rzadko sadzi się go i prowadzi jako pnącze, które rozpoczyna kwitnienie pod koniec maja i zachwyca lawiną białych, pięknie pachnących kwiatów – mówi Edward Galus – prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Jak dodaje ogrodnik, jaśmin rośnie prawie we wszystkich ogrodach działkowych. Po sezonie na bzy, to właśnie on roztacza swoją woń i sprzyja relaksowi. Dla niektórych osób jego zapach bywa nawet zbyt mocny.
Czy jest to roślina łatwa w uprawie? – Tak. Jaśmin nie jest zbyt wymagający, stąd też wzięła się jego popularność na terenach zieleńców. Najlepiej rośnie na żyznej glebie, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej, poradzi sobie jednak w każdej ziemi. Wybierając dla niego stanowisko, warto zapewnić mu słońce, ale i półcień także dobrze się sprawdzi. Jaśmin lubi ciepło, ale nie lubi wiatru – dodaje Edward Galus.