– Jeszcze jest czas na wykonanie ważnych zabiegów w naszych sadach. Po zbiorach jabłek w uprawach sadowniczych trwają prace związane z porządkiem kwater. Czas na wykonanie cięcia drzew pestkowych po zbiorach już minął – wyjaśnia ekspert ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
W sadach jabłoniowych zbiory zostały już prawie zakończone. Według przewidywań ekspertów i producentów, większość zbiorów w sadach zakończyła się wraz z końcem października. W pozostałych uprawach sadowniczych trwają prace związane z porządkiem kwater, czas na wykonanie cięcia drzew pestkowych po zbiorach już się zakończył.
– Jest to optymalny czas na wykonanie analiz glebowych, regulację odczynu gleby poprzez wapnowanie. Wykonanie analizy glebowej pozwoli nam na określenie prawidłowego i optymalnego nawożenia naszych sadów i dostarczenie potrzebnych składników mineralnych. Analiza dostarczy nam również informacji w jakim stanie jest poziom poszczególnych składników pokarmowych. Należy zwrócić uwagę, że wapno używane do odkażania gleby, podniesienia pH nie jest wystarczające do zaspokojenia potrzeb roślin w ten składnik pokarmowy. W przypadku optymalnego pH gleby, ale braku wapna aktywnego pobieranego przez rośliny, należy jego brak uzupełnić stosując między innymi siarczan wapnia, np. Siarczan wapnia ASX, Sulkalk, Agrosulca. W przypadku, gdy analiza wykaże potrzebę wapnowania, aby podnieść pH do optymalnego poziomu możemy zastosować wapniak kornicki czy też żywą, czarną kredę. Zaletą tego typu nawozów jest stabilna zmiana odczynu gleby oraz pobudzenie i rozwój fauny mikrobiologicznej – mówi Grzegorz Jurkowski ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Jak dodaje ekspert, kolejnym ważnym zabiegiem w okresie jesiennym jest wykonanie oprysku preparatami miedziowymi, np. Miedź Plus 50 WP, Miedzian 50 WP, Nordox 750 WD. Zabieg ten pozwoli nam na zabezpieczenie ran powstałych podczas zbiorów owoców, jak i również zabezpieczy w pewnym stopniu korę drzew na okres zimy. Także ważnym zabiegiem jest dokarmianie dolistne, mamy tu na myśli bor, cynk, azot, który poprawi jakość pąków kwiatowych w przyszłym sezonie. Zabieg dokarmiania dolistnego należy wykonać jak najszybciej po zbiorze, póki zielone są aktywne liście.
Zabieg preparatami miedziowymi najlepiej jest wykonać dwukrotnie. Pierwszy – zaraz po zbiorach, natomiast drugi - gdy większość liści już opadnie. Taka praktyka pozwoli nam na ograniczenie chorób w przyszłym sezonie produkcyjnym. Są to bardzo ważne zabiegi w uprawie drzew pestkowych, szczególnie brzoskwiń i moreli.
Jak wyjaśnia Grzegorz Jurkowski, w czasie zbiorów aktywnie rozwijały się szkodniki w jabłoniach. Na wielu drzewach można było zauważyć pierwsze kolonie bawełnicy koróweczki, a na młodych pędach pojawiły się mszyce. W czasie po zbiorach dobrą metodą ograniczenia tych owadów jest zastosowanie preparatów silikonowych, np. Siltac SC, NextPro, K-pak w stężeniu 0,1-0,2 proc. Zastosowanie preparatów chemicznych opartych na znanych nam substancjach aktywnych będzie nieskuteczna ze względu na panujące temperatury.