Jesteśmy na początku meteorologicznej zimy, zbiory już zostały zakończone, podobnie jak większość intensywnych prac w sadach. Jak wiemy, praca w gospodarstwie nigdy się nie kończy, więc przypominamy sadownikom o kilku sprawach, o których mogą zapomnieć lub nie zwrócić na nie uwagi.
Jednym z takich tematów jest zakup drzewek i krzewów do nowych nasadzeń. Przypominamy sadownikom, aby kupowali materiał nasadzeniowy z pewnych źródeł. Często materiał kupiony w „podejrzanie” niskiej cenie nie jest pełnowartościowy. Zawsze żądajmy dowodu zakupu, czy to faktury, czy nawet umowy kupna-sprzedaży. Będzie nam to przydatne w przypadku reklamacji. Zwróćmy również uwagę na miejsce zakupu drzewek. Nabywajmy materiał bezpośrednio w gospodarstwie szkółkarza lub na zorganizowanych targowiskach (np. rynek hurtowy w Sandomierzu, targowisko w Warce). Kolejnym ważnym tematem jest miejsce zadołowania materiału na zimę. Miejsce to powinno być osłonięte od wiatru i słońca, suche i chłodne.
Następnym problemem są gryzonie i dzika zwierzyna w sadach. Należy prowadzić lustracje sadów pod względem ich występowania. Rzeczą obowiązkową jest zabezpieczenie młodych nasadzeń przed zającami. Metody i sposoby są bardzo różne, od malowania drzewek poprzez osłony na pnie, do zawieszania repelentów na drzewach. Prognozujemy, że nadal będzie problem z zającami podobnie jak w roku ubiegłym, mimo prowadzonych odstrzałów. Duży problem mogą stanowić małe gryzonie, np. myszy.
Kolejną ważną czynnością jest zabezpieczenie maszyn sadowniczych, np. opryskiwaczy sadowniczych, kosiarko-rozdrabniaczy. Jeśli chodzi o opryskiwacze należy spuścić wodę z układu i najlepiej zalać pompę i cały układ płynem chłodniczym. Następnym krokiem jest przesmarowanie łożysk tam, gdzie jest to możliwe w celu zabezpieczenia przed korozją. Podobnie przesmarowujemy łożyska w kosiarko-rozdrabniaczach. W analogiczny sposób zabezpieczmy inne sprzęty sadownicze.
Do ważnych zabiegów agrotechnicznych należy wykonanie analizy glebowej w naszych sadach. Jest to ważny zabieg, ponieważ pozwala nam na korektę nawożenia i dostarczenie roślinom tych składników, które są potrzebne. Pozwala również na skorygowanie odczynu pH i zasolenia gleby do właściwego dla danej uprawy poziomu.
Kolejnym tematem, który wzbudza wiele pytań jest cięcie zimowe. Zdaniem wielu ekspertów najlepiej rozpocząć ciecie po przejściu większych spadków temperatury. Na przykład w bieżącym tygodniu, gdzie odnotowujemy znaczne spadki poniżej zera, zarówno w dzień, jak i w nocy. W takiej sytuacji wejście drzew w okres spoczynku jest prawidłowe. Pamiętajmy, aby rozpocząć cięcie od starszych nasadzeń oraz od odmian drobnoowocowych. Zwróćmy uwagę na to, aby nie wykonywać zabiegu w czasie zbyt niskich temperatur oraz opadów śniegu.