To może być dla Europy rekordowy rok pod względem produkcji roślin oleistych – przewidują w swoich najnowszych prognozach unijni analitycy. Tegoroczne plony słonecznika, soi i rzepaku oszacowano na niemal 33 i pół miliona ton, czyli o blisko 7 procent więcej niż rok temu. Świętokrzyscy producenci rzepaku liczą na to, że pogoda nie pokrzyżuje im planów.
Gdyby prognozy znalazły pokrycie w plonach, pobity zostanie rekord produkcji roślin oleistych z 2017 roku.
Także w regionie świętokrzyskim pola zostały obsiane rzepakiem na dużo większym obszarze niż w latach ubiegłych.
Jak mówi Mirosław Fucia, prezes Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców Sielec w gminie Skalbmierz, który na bieżąco monitoruje pola w naszym województwie, wszystko wskazuje na to, że nasi rolnicy mogą spodziewać się dobrych plonów, ponieważ wiosenna pogoda sprzyja wegetacji.
– Trzeba jednak trzymać mocno kciuki za aurę, ponieważ to teraz decydujący czynnik wpływający na rozwój rzepaku i jego plonowanie – mówi prezes Fucia.
Warto przypomnieć, że pola rzepaku to pszczeli pożytek i swoim kwitnieniem zachwyca nie tylko rolnika. Żółte kwiaty i miodowy zapach zachęcają wiele owadów do nalotów z racji obcopylności tej rośliny Na plantacjach spotyka się najczęściej pożyteczne pszczoły, którym to w głównej mierze zawdzięcza się obfity plon. W czasie słonecznej i suchej pogody przeważa zapylenie właśnie obcym pyłkiem. Jednak w przypadku chłodów i deszczu jako obrona występuje samozapylenie.
Jak mówią pszczelarze można stwierdzić, iż pszczoły wolą nalatywać na plantacje odmian populacyjnych z racji lepszego nektarowania. Najnowsza genetyka odmian mieszańcowych pozwala na samoistne zapylenie i wykształcenie nasion w łuszczynach.
Rzepak jest bardzo wrażliwy na okresowe susze i może najmocniej w tym czasie zredukować plon. Zrzucone kwiaty i brak zawiązanych łuszczyn skutkują spadkiem plonu, co częściowo jest zrekompensowane w późniejszym etapie wegetacji wzrostem masy tysiąca nasion. Każdy z nas powinien jednak docenić tę roślinę i owady, bo miód rzepakowy jest antidotum na wiele dolegliwości.